Filmy > Janusz Makuch - If not me, then who?

O prelekcji:

Janusz Makuch spoke at TEDxKrakow, which took place on 25 October 2013 at Stara Zajezdnia in Kraków's Jewish district. Our theme this year was Make! and was a celebration of making. We asked our speakers to explore and demonstrate the practice, and to ponder what it takes to make more makers. We featured some of Krakow's makers and created a dedicated maker space to encourage our audience of over 600 people to have a go at making something -- anything!

Nagrane podczas: TEDxKraków 2013

O prelegencie:

Pomysłodawca Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i jego dyrektor od 25 lat. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, ufundowanej przez Taube Foundation for Jewish Life and Culture w San Francisco. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście, za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Powstania w Getcie Warszawskim”.

Razem z Krzysztofem Gieratem stworzył w 1988 roku Festiwal Kultury Żydowskiej, który przyczynił się m.in. do odrodzenia się życia na krakowskim Kazimierzu. Jest to jeden z największych i najważniejszych tego typu festiwali na świecie. Prezentuje m.in. żydowską muzykę ludową i klasyczną, muzykę klezmerską, synagogalną, chasydzką, jak również współczesne wielogatunkowe eksperymenty muzyczne jak np. jazz po żydowsku, rap po żydowsku, gospel po żydowsku, afrobeat po żydowsku, a także filmy, wystawy, debaty, warsztaty, projekty multimedialne i plastyczne, widowiska o tematyce żydowskiej.

Podczas październikowej konferencji TEDx w Krakowie, Janusz Makuch opowie historię przemiany, jaka dokonała się w młodym Polaku, który wiele lat temu odkrył swoją Atlantydę - żydowski świat. Historię przynależności do świata kulturowego pluralizmu, w którym najważniejszy jest wzajemny szacunek dla wszelkich różnic. Historię o tym, że w życiu warto być heretykiem idącym pod prąd historii, bo nie ma postępu bez herezji. Opowie o sobie.

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »