Wydarzenia > TEDxKraków 2013

Działaj w Krakowie!

Make! to temat głównej konferencji TEDxKraków w tym roku. Wydarzenie odbędzie się 25 października 2013 w Krakowie. Wystąpią starannie wybrani prelegenci z kraju i ze świata, którzy spróbują popchnąć zacną ideę TED o krok dalej – poprowadzą nas od ideas worth spreading w kierunku ideas worth doing, a więc pokażą, jak zamienić inspirujące pomysły w konkretne działania.

Co kryje się pod Make! Wybór tematu nie jest przypadkowy:

W każdej dziedzinie życia dostrzegamy dzisiaj coś, co nazywamy maker culture, tj. swoisty prąd, w którym prym wiodą grupy osób aktywnych i kreatywnych. W równym stopniu dotyczy to społeczności programistów, hakerów lub miłośników druku 3D, co piekarzy, piwowarów, artystów i nauczycieli akademickich. Ludzie chcą własnoręcznie tworzyć nowe rzeczy, projekty, usługi i chcą to robić razem z innymi ludźmi, którzy podzielają ich pasje.

I choć przejawy indywidualnej twórczości człowieka są tak stare jak sama ludzkość, to jednak dzisiaj mamy do czynienia z czymś nowym: wychodzimy poza ramy świata, w którym tylko rzemieślnik mógł wyprodukować dany wyrób. Wydaje się, że wkraczamy w nową erę „zrób to sam”, w której wymiana informacji przez internet – we wspólnocie tak szerokiej, jak jeszcze nigdy dotąd w historii cywilizacji – jest naturalną częścią aktywności każdego z nas. Towarzyszy temu rozwój nowych metod nauczania, które pozwalają odkrywać świat poprzez swobodną twórczość i zabawę, czego wielu z nas będzie się musiało nauczyć od nowa.

Inny ważny czynnik, który napędza rozwój kultury opartej na kreatywnym działaniu, to otwartość współczesnego świata, np. otwarte oprogramowanie, otwarty sprzęt (open hardware) czy otwarte dane (open data). Koncepcja centralnego sterowania i kontroli rozpada się, a nowy software, sprzęt komputerowy i technologie cyfrowe pozwalają każdemu, kto ma choć trochę zacięcia, na wcielenie najśmielszych projektów w życie.

Tegoroczna edycja TEDxKraków będzie odkrywaniem „nowych lądów” i wielkim świętem szeroko rozumianego “radosnego działania”. Prelegenci w swoich wystąpieniach będą nie tylko rozpowszechniać wartościowe pomysły, które mogą inspirować, zmieniać sposób myślenia i zachowania społeczne na lepsze, ale spróbują zachęcić publiczność do podjęcia konkretnych działań, które mogą przynieść korzyść lokalnej społeczności i miastu, w którym żyjemy.


Doors open
08:30 -09:30
Sesja
Making Places
09:30 -11:00
Anna Nacher Jeroen Beekmans Catherine Bracy Krakowski Teatr Tańca
Coffee Break
11:00 -11:45
Sesja
Get your hands dirty
11:45 -13:15
Richard Satava Adam Karcz Recycling Band Trine Hahneman
Lunch
13:15 -14:30
Sesja
Making together
14:30 -16:00
Steve Crawshaw Waldemar Domański Roger Antonsen Janusz Makuch
Break
16:00 -16:30
Sesja
Maker power
16:30 -18:00
Agnieszka Stach Michał Żołnowski Gever Tulley
Afterparty
20:00
Co: TEDxKraków 2013
Kiedy: piątek, 25 października, 2013 , 9:00-18:00
Gdzie: Stara Zajezdnia
  św. Wawrzyńca 12
Temat: Działaj!