O nas

TEDxKraków to grupa wolontariuszy działających by szerzyć idee warte propagowania. Wierzymy, że myśleć innowacyjnie to myśleć szeroko i wychodzić poza swoją strefę komfortu, krytycznie podchodząc do rzeczywistości. Łączymy ludzi z różnych środowisk, którzy chcą wspólnie działać dla lepszego Krakowa i wzajemnie się inspirować. Służą temu spotkania i wydarzenia, które organizujemy już od 2010 roku – na naszych konferencjach wystąpili m.in. prof. Jerzy Vetulani (neurobiolog i popularyzator nauki), Waldemar Domański (działacz i aktywista), Rafał Styczeń (przedsiębiorca i inwestor) czy Trine Hahnemann (szefowa kuchni i promotorka zdrowego odżywiania). Wystąpienia naszych prelegentów można oglądnąć w zakładce Filmy.

Wśród organizowanych przez nas wydarzeń i inicjatyw znajdują się:

  • Główna konferencja TEDxKraków – całodniowa konferencja z udziałem kilkunastu prelegentów i artystów

  • TEDxKrakówLive – transmisja z corocznych konferecji TED i TED Global

  • TEDxKrakówSalon – cykliczne „mini-konferencje” z udziałem kilku prelegentów, oglądanie TED Talków i networking

  • Spotkania przy kawie – nieformalne spotkania w krakowskich kawiarniach, często połączone z warsztatami.

Poznaj nas lepiej:

TEDxKraków działa na licencji TED jako część programu TEDx, czyli imprez organizowanych przez fanów TED na całym świecie.

O TEDx (x = niezależnie organizowane wydarzenie TED)

W duchu „idei wartych propagowania" w ramach organizacji TED stworzon TEDx, program lokalnych konferencji organizowanych niezależnie, który pomaga w rozpowszechnianiu idei TED. Nasza konferencja nosi nazwę TEDxKraków, a „x” w jej nazwie oznacza niezależnie organizowane spotkanie na licencji TED. Podczas TEDxKraków projekcje wybranych wykładów ze strony TED oraz wystąpienia zaproszonych prelegentów zainspirują wymianę idei i nawiązywanie kontaktów w kameralnym gronie lokalnej konferencji. Chociaż TED określa ogólne wytyczne dotyczące programu TEDx, lokalne konferencje pod tym szyldem, takie jak TEDxKrakow, są organizowane niezależnie.

O TED

TED jest organizacją non-profit, która zajmuje się ideami wartymi propagowania. Na początku, 25 lat temu, chodziło o czterodniową konferencję organizowaną regularnie w Kalifornii. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnastominutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie TED.com.

Prelegentami TED byli m.in. Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, IsabelAllende i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Konferencja TED odbywa się co roku w mieście Long Beach w Kalifornii, z jednoczesną transmisją wideo dostępną w Palm Springs. W Wielkiej Brytanii organizowana jest natomiast coroczna konferencja TEDGlobal. Inicjatywy medialne TED to między innymi witryna TED.com (gdzie codziennie umieszczane są najnowsze wystąpienia z cyklu TEDTalks), a także Open Translation Project, program w ramach którego powstają interaktywne transkrypty nagrań i napisy w językach obcych. Tłumaczenia takie wykonywane są przez wolontariuszy z całego świata.

Organizacja TED funduje także doroczną nagrodę TED Prize, dzięki której wyjątkowe osoby, które pragną zmienić świat, mają możliwość zrealizowania swoich marzeń. TEDx umożliwia pojedynczym osobom i grupom indywidualną organizację lokalnych konferencji na całym świecie, a program TEDFellows pomaga innowatorom zmieniającym świat wejść do społeczności TED i przy jej pomocy zwiększyć skuteczność ich niezwykłych projektów.

Śledź TED pod adresem twitter.com/TEDTalks lub na Facebooku, pod adresem facebook.com/TED.

Zapisz się do newslettera

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na temat naszych planów na przyszłość oraz zbliżających się wydarzeń, zapisz się na regularny (ale wysyłany nie częściej niż raz na tydzień) Newsletter.