O, coś nowego: Czytajcie nas na Medium!

[PL] Jesteśmy w ekscytującej fazie nowości, przeprowadzek, re-brandingu, i ogólnego zachwycenia. Czytajcie więcej na naszej nowej platformie: The Thought Exchange w dwóch wersjach — angielskiej i polskiej. Serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

[EN] We have newly taken up some cool digs on a pretty sweet spot — a very sleek, readable blogging platform you might know of as Medium. Check out our very own publication: The Thought Exchange, available in English and Polish versions. Grab a coffee, chill out, and let your mind wander with us.

Tagged , , , , , | Leave a comment

REDEFINING CULTURE, Global World, Global CitizensDefinicji kultury powstały setki. Antropolodzy od stuleci prześcigają się w rozpowszechnianiu różnorodnych teorii czym jest i co ją determinuje.
Począwszy od Herodota, Platona i Arystotelesa, poprzez epokę intensyfikacji odkryć geograficznych  i rozważania Bartolomea Las Casasa czy Michaela de Montaigne, aż do badaczy kultury czasów współczesnych, temat zdaje się nie mieć końca.
W najszerszym sensie kultura oznacza wszystko co jest stworzone przez człowieka, co jest przez niego nabywane poprzez uczenie się, przekazywanie innym ludziom i następnym pokoleniom. Jest skumulowanym doświadczeniem, istniejącym i ewoluującym w czasie. Kultura to nie tylko to co wyszukane, piękne, dobre i szlachetne, ale wszystko co jest dziełem człowieka, nawet to co budzi nasz sprzeciw a niekiedy nawet skrajne oburzenie.

Żyjemy w czasach globalizacji – lotniska, dworce, restauracje, muzea na całym świecie wyglądają podobnie. Nawyki żywieniowe, formy spędzania czasu wolnego, ubiór, narzędzia, których używamy potwierdzają stwierdzenie, że żyjemy w „globalnej wiosce”. Mniej lub bardziej rzetelne doniesienia
o świecie docierają z kanałów informacyjnych.
Z jednej strony czerpiemy garściami z dorobków innych kultur, i zdawać by się mogło, że wyższa świadomość pozwoli na traktowanie różnic kulturowych z dużą dawką relatywizmu, a jednocześnie uparcie do głosu dochodzi etnocentryczna postawa, pełna ocen i porównań.

Co tak na prawdę wnosi pytanie skąd jesteś, zadane nowo poznanej osobie mówiącej
z akcentem? Czy to chęć przełamania lodów, ciekawość drugiego człowieka, czy zupełna bezrefleksyjność, a odpowiedź spowoduje jedynie lawinę stereotypów, jakie przypinamy do reprezentantów poszczególnych narodowości?
No i w końcu na ile w dzisiejszych realiach, kiedy nowe kraje powstają, inne upadają, jeszcze inne wyzwalają się można określić tożsamość narodową? Otóż tożsamość jest doświadczeniem. Ani paszport, ani miejsce urodzenia, ani kraj gdzie odprowadzasz podatki, ani nawet kryterium „poprzez zasiedzenie” nie determinuje jednoznacznie tożsamości. Kultura istnieje w społeczności,
a społeczność w kontekście – geograficznym, tradycji, pamięci zbiorowej i poczuciu wspólnoty.
Tu wymieniać można by długo, ale zostawmy coś na wspólną dyskusję, do której zapraszamy już 14 Kwietnia do Międzynarodowego Centrum Kultury. Tym razem wydarzenie będzie moderowane
w języku angielskim.

Do zobaczenia!


Redefining Culture, Global World, Global Citizens
14.04.2016, godzina 18:30

Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków

 

Leave a comment

TEDxKrakówSalon – Technology and Upgrading Humanity

Ciężko dziś sobie wyobrazić życie bez komputerów osobistych, smartphone’ów, aplikacji mobilnych czy nowoczesnej aparatury medycznej. Dzięki wizjonerstwu i ciężkiej pracy naukowców z całego świata, możemy dziś komunikować się ze sobą w świecie wirtualnym, ulepszać swoje ciało sztucznymi wszczepkami i snuć coraz realniejsze wizje świata rodem z filmów science-fiction.

Jesteśmy świadkami szalonej rewolucji technologicznej i większość z nas bierze w niej udział, nawet nieświadomie. Na kolejnym spotkaniu TEDxKrakówSalon chcemy porozmawiać o technologii i jej wpływie na człowieka. Czwartkowy wieczór 10 marca potraktujemy jako okazję do refleksyjnego spojrzenia na ten temat z szerszej perspektywy. Gotowi? :)

Komputery personalne są powszechne, pomimo, że premiera pierwszego iPhone’a miała miejsce niecałe 10 lat temu. Niektóre komputery kosztują dziś 5$, 25 lat po premierze dwustukrotnie słabszej Amiga 3000UX, którą wtedy można było kupić za ponad 5000$. Popularność sprzętów technologicznych znacząco wpłynęła na społeczeństwo, a świat w erze rewolucji technologicznej nie przypomina już tego, który znamy z dzieciństwa.  Przy tej okazji warto porozmawiać o tym, jakimi ludźmi staliśmy się dzięki szerokiemu dostępowi do urządzeń elektronicznych. Jak dzięki temu uległo nasze postrzeganie świata? Jaki wpływ ma nasze człowieczeństwo na rozwój technologii?

Dziś komputery możemy swobodnie zmieścić do kieszeni i są szybsze niż kiedykolwiek. Czy wiedzieliście, że lata temu moc kalkulatora wystarczyła, żeby wysłać ludzi na Księżyc? Zastanawiające, co zatem czeka nas w przyszłości. Czy rozwój technologiczny przyniesie nam bogactwo i pokój, czy – na przykład – przełoży się na tworzenie nowych kast?

I w końcu – jest szansą, czy zagrożeniem?

 

Widzimy się 10 marca 2016 o 17:30 w Krakowskim Parku Technologicznym

Do zobaczenia!

Leave a comment

TEDxKrakówLive

Już w przyszłym tygodniu, przez pięć dni, od 15. do 19. lutego kanadyjskie Vancouver ponownie stanie się epicentrum atrakcji związanych z doroczną konferencją TED.
Organizatorzy zatytułowali nadchodzące wydarzenie „Dream”, ponieważ dziś marzenia liczą się bardziej niż kiedykolwiek. Z roku na rok ludzkość ma szerszy dostęp do informacji i większe możliwości technologiczne. Jednocześnie, zdarza się, że tracimy zapał i ograniczamy własny potencjał osłabieni przez przyziemne rozwiązania, zniechęceni ich złożonością i wyczerpani opinią społeczną, powątpiewającą w efekt naszych poczynań.
Nadszedł czas aby wskrzesić ducha śmiałych idei, nawet jeśli dziś wydają się być rodem ze scenariusza filmu science fiction. Będzie to czas poświęcony wielkim wyczynom wyobraźni, innowacjom i marzycielom, którzy zabiorą nas w pasjonującą podróż, będącą zapowiedzią nadchodzących trendów.

Wśród prelegentów zaproszonych do udziału w konferencji znaleźli się artyści, naukowcy, designerzy i myśliciele. Oto pełna lista osób zaproszonych do wygłoszenia kilkunastominutowego wystąpienia.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu tym wydarzeniem, chcemy Was zachęcić do wspólnego oglądania dwóch sesji, z siedmiu, realizowanych podczas tegorocznej konferencji. Niech ta namiastka inspiracji z zachodniej półkuli stanie się początkiem realizowania największych marzeń i zakorzenieniem w Waszych umysłach przesłania dream big!

Transmisja odbędzie się 17go lutego w krakowskiej Artetece.
Prelekcje będą wyświetlane po angielsku, bez tłumaczenia. Dyskusje natomiast, będą moderowane zarówno po polsku jak i po angielsku.

Serdecznie zapraszamy!
TEDxKraków Team

 

Gdzie: Arteteka, Ul. Rajska 12, Kraków
Kiedy: 17 Luty 2016, godzina 17:00

 

 

 

Leave a comment

Be the Change!

„Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się”. Choć na pierwszy rzut oka powyższa teza wydaje się być nieco kontrowersyjna, po chwili namysłu trudno nie zgodzić się z jej autorem – Andrzejem Sapkowskim. Co więcej,  przełom Starego i Nowego Roku, to ten czas, kiedy najbardziej chcemy zrewolucjonizować swoje życie, wcielić odkładane na nieokreślone kiedyś plany i przedsięwzięcia,  a noworoczne postanowienia stają się wszechobecną mantrą.

Większość postanowień zostaje zarzucona jeszcze przed walentynkami. A gdyby tak zamiast koncentrować się na wyniku, celebrować drogę jaka ma do niego prowadzić? Czy nie byłoby cudownie cieszyć się z każdego małego zwycięstwa i każdego kroku, który ma do celu zbliżyć? Może w trakcie obranej ścieżki, znajdziemy inny o wiele głębszy sens niż ten, który pierwotnie skłonił nas do podjęcia działania. Może receptą na dotrzymanie postanowień jest wyrozumiałość dla siebie samego i podejmowanie prób mimo, że wcześniej ulegliśmy pokusie. Może ona wcale nie niweczy naszych prób a wręcz utwierdza w przekonaniu, że wytrwałość daje znacznie większą satysfakcję. Być może okaże się, że najwłaściwszą dla nas metodą jest określenie czasu, jaki mamy na osiągnięcie celu, ogłoszenie wszem i wobec, kiedy nastąpi wielki dzień realizacji a potem już po prostu nie ma odwrotu, trzeba zakasać rękawy i stawić czoła wyzwaniu. A może właśnie antidotum na nasze niedotrzymane postanowienia jest zrozumienie, że one nie są wystarczająco autentyczne, a bardziej dyktowane presją otoczenia i podążaniem za głównym nurtem, a nam  wcale tak bardzo na nich nie zależy?

Pytań pojawia się wiele. Temat motywacji do działania i wprowadzania zmian jest wiecznie żywy i ciągle zostawia przestrzeń do dalszych dyskusji. Rozmowy z najbliższymi i przyjaciółmi wielokrotnie podszyte chęcią zyskania aprobaty do przedsięwzięć, o których marzymy a z jakiegoś powodu coś paraliżuje nas przed postawieniem pierwszego kroku. Szukamy wsparcia, stymulacji, współwykonawców a przecież to nasze życie, nasze marzenia, nasze relacje i jakkolwiek banalnie to zabrzmi, jeśli sami nie zadbamy o to co dla nas ważne, nikt inny za nas tego nie zrobi.

Jako zespół TEDxKraków, wchodzimy w Nowy Rok z nową energią i dużym entuzjazmem do działania. Świeżego spojrzenia z pewnością nie zabraknie, zwłaszcza że do grupy organizatorów dołączyło liczne grono niezastąpionych wolontariuszy, obecnych podczas ostatniej konferencji. Ponieważ my nie mamy wątpliwości, że warto podejmować wyzwania, wracamy do regularnych spotkań, które staną się inspiracją do działania i podejmowania śmiałych decyzji, wychodzenia poza rutynę, a co za tym idzie, nieraz i strefę komfortu.
Na pierwsze spotkanie TEDxKrakówSalon  2016 zapraszamy 21 stycznia do Pauza in Garden. Przyjdź i daj początek zmianom, jakie chcesz zobaczyć!

 

Leave a comment

Podaj dalej, czyli największa burza mózgów na TEDxKraków

Znamy już laureatów konkursu Podaj dalej. Wygraj smartwatch! Ponad 200 osób zdecydowało się podzielić z nami swoimi pomysłami na szerzenie i wypromowanie wybranej przez siebie idei. Ilość, a przede wszystkim różnorodność i kreatywność, jaką wykazali się uczestnicy wcale nie ułatwiła zadania jury konkursu.

Zasady konkursu były proste. Na specjalnie przygotowanej ankiecie należało podać prezentację bądź ideę prelegenta. A następnie opisać pomysł na rozpowszechnienie danej idei, stąd hasło Podaj dalej. Finalnie wszystkie pomysły lądowały w urnie konkursowej.

Odpowiedzi zostały zdigitalizowane, a następnie z nich wybrano dwie, które bezapelacyjnie zasłużyły na nagrodę. Chociaż wybór nie był łatwy, bo okazało się, że pomysłów było wiele, a właściwie każdy miał w sobie coś wyjątkowego. Jednak jak to w konkursie bywa, ktoś musi stanąć na czele.

Do autorów dwóch najlepszych pomysłów powędrowały smartwatche firmy Samsung Gear 2 ufundowane przez firmę Schibsted Tech Polska. A co wymyślili nasi laureaci?

Bartek znalazł sposób na szerzenie idei Stephena Coatesa: „Wyobraź sobie poradniki ‘zrób to sam’, gdzie masz wszystkie informacje, aby samemu zbudować maszynę, która nagrywa muzykę na zdjęciach x-ray. Ludzie zaczęliby się interesować historią opowiedzianą przez Stephena, a potem tworzyli historię muzyki. Można by nagrywać na wszystkim, co jest plastyczne. Wszystkim!”

Drugi zwycięzca Marek zainspirował nas swoim pomysłem na wykorzystanie beacona do pomocy samotnemu wielorybowi, o którym śpiewał Patrick the Pan: „Powinniśmy przypiąć beacon do samotnego wieloryba, żeby dzięki ludziom śledzącym go przez internet już nigdy nie był sam”.

Zwycięzcy już mogą się cieszyć swoimi nowymi gadżetami, a my zobaczmy, jakie jeszcze inne pomysły na PODAJ DALEJ zaświtały w głowach uczestników TEDxKraków:

Można zamontować urządzenia z algami w środku, które napędzane zanieczyszczeniami filtrowałyby powietrze i dostarczałyby tlen (to istnieje!).

- pomysł dot. prelekcji Magdy Kozłowskiej

Mural / slogan (z naciskiem na mural) z hasłem „Grupa to nie masa, to zbiór indywidualistów”. Przecież tworzymy społeczeństwo, trzeba to teraz wpoić w ludzi.

- pomysł dot. prelekcji Ryszarda Źróbka i Chóru Nowodworskiego

Założenie partii innowacji, zrobienie szumu medialnego i wejście do sejmu z 60% poparciem :)

- pomysł dot. prelekcji Piotra Wilama

Należy / można współpracować z liniami lotniczymi. Sam Ryanair z bazą w Krakowie przewozi 90 mln pasażerów rocznie. To ogromna publiczność, która może uczestniczyć w podaniu idei dalej. Pasażerowie to publiczność, która w większości się nudzi. Chętnie wysłuchają inspirującej historii.

- pomysł dot. prelekcji Joanny McCoy

Making an „Older brother / sister” initivative, where young teenagers from poorer or problematic families would socialize and share interest and hobbies with their older assigned brother / sister.

- pomysł dot. prelekcji Joanny McCoy

To co teraz? Podaj dalej? :)

 

Leave a comment

10 trendów nowych technologii, które pokazaliśmy na TEDxKraków 2015

Celem TEDxKraków jest inspirowanie ludzi, a w tym roku w sposób szczególny – szukanie powiązań, połączeń. Demo Alley, czyli alejka przygotowana we współpracy z naszymi partnerami, która demonstrowała nowe technologie rozwijane w Krakowie była idealną realizacją tego celu. To nie były zwykłe targi czy wystawa – tam wszystkiego można było spróbować, dotknąć, porozmawiać z osobami, które zajmują się technologiami na codzień. Nie przeciągając – przypominamy 10 najciekawszych trendów technologicznych, zaprezentowanych przez 20 pionierskich firm:

1. Grafen - wszyscy o nim słyszeli, ale mało kto miał z nim styczność i wie do czego służy. Pracownicy ACMIN AGH nie tylko opowiadali o tym rozwiązaniu, ale pokazali grafen obok innych nanomateriałów. No może powinniśmy powiedzieć „przynieśli”, a nie pokazali, bo przecież gołym okiem zobaczyć grafenu się nie da.

2. Robotyka - trend znany głównie z filmów sci-fi. Pokazaliśmy w tym obszarze trzy firmy. Kreatech pokazał roboty zbudowane z klocków Lego, które dzieciaki programują na prowadzonych przez firmę kursach. Husarion pokazał swoje serce robota: RoboCore -zaprojektowany i zbudowany w Krakowie, ale sfinansowany na amerykańskim Kickstarterze kawałek elektroniki, który pozwala na budowę nawet złożonych robotów przy niewielkim wysiłku. W końcu zaprosiliśmy firmę ASTOR, która roboty wprowadza do hal produkcyjnych. Tym razem udało się jednak przekonać ich maszyny do gry w warcaby i podawania lizaków. Posłuszne te roboty.

fot. Marc McLaughlin

3. Drony - niejedna osoba widziała w supermarkecie dron zabawkę, ale my chcieliśmy pokazać firmę Flytech, która buduje w Krakowie bezzałogowe samoloty dla przemysłu energetycznego czy rolnictwa. Bardzo poważny sprzęt i duży potencjał.

4. Beacony - wszyscy huczą o nich co najmniej od roku. Kontakt.io pokazywało swój sprzęt i możliwości. Dla wielu osób to była pierwsza styczność z beaconami, w których Kraków jest jednym ze światowych liderów.

5. Internet of Things – dzisiaj to jeden z najważniejszych trendów w IT, a Kraków ma w tym temacie sporo do pokazania. My mieliśmy w Demo Alley wielki kickstarterowy sukces Woolet i sensory Clime.

6. Druk 3D – wiele osób miało już okazję zobaczyć prostą drukarkę 3D. W Demo Alley pokazaliśmy razem z Summer Agency bardzo sensowne zastosowanie, czyli budowanie makiet architektonicznych. Mieliśmy tez światową premierę nowej drukarki, zbudowanej przez firmę Sand Made. Ich drukarka 3D jest drukarką następnej generacji czyli wykorzystuje spiekanie laserem. Jeśli brzmi to interesująco a przegapiliście ich na TEDxKraków, musicie poszukać informacji o druku SLS.

7. Nowe interfejsy (VR) – furorę robiły jak zawsze okulary wirtualnej rzeczywistości. Krakowski projekt Vrizzmo daje świetną jakość i w przeciwieństwie do słynnych Oculusów już od dawna jest w sprzedaży. Oczywiście dużo robi się także dzisiaj wokół interakcji, dlatego zaprosiliśmy firmę LavaVision. Oni nie działają w wirtualnym świecie, wręcz przeciwnie – twardo stąpają po ziemi, więc w ramach rozrywki dla najmłodszych pokazali interaktywną podłogę. Z interakcją jest też związany Consonance, czyli młoda firma zajmująca się akustyką. Potrafią zrobić sonar nawet ze zwykłego laptopa.

fot. Bartosz Pawlik

8. UX - bardzo często mówi się dzisiaj o UX, czyli user expierience. Jakże się cieszymy, że można było zobaczyć w akcji krakowskich speców w tym obszarze – projektantów i badaczy z firmy EDISONDA. Uzbrojeni w mobilny eyetracker byli w stanie zbadać na co zerkasz wchodząc np. po schodach.

9. Zarządzanie energią elektryczną - Ecois.me pokazało na co stać ukraiński zespół, który przeniósł się do Krakowa by rozwijać swój startup. Potrafią z głównego przewodu elektrycznego w mieszkaniu sprawdzić, czy nasz czajnik nie jest przestarzały albo czy lodówka niepotrzebnie się nie męczy bo postawiliśmy ją przy kaloryferze.

10. Aplikacje mobilne i gry – mamy z nimi styczność bardzo często, a na TEDxKraków nie chcieliśmy rzeczy zwykłych i przeciętnych. Pokazaliśmy więc Harimatę, która potrafi diagnozować różne dolegliwości psychiczne i trudności tylko po tym jak używamy tabletu. Ich algorytmy można wykorzystać do wczesnego diagnozowania ADHD czy autyzmu. Z drugiej strony pokazaliśmy Duckie Deck czyli firmę, która robi bardzo odpowiedzialne i wartościowe gry dla maluszków.

Obok 10 trendów technologicznych grodu Kraka mieliśmy też przyjemność pokazania innowacji społecznych. Przykłady warto zacząć od Wytwórni, która razem z Krakowskim Parkiem Technologicznym pokazała MikroPark – prostą, modułową konstrukcję, którą można szybko wprowadzić tam gdzie jest sam beton, a na dużą inwestycję infrastrukturalną na razie nie ma funduszy. Boinc pokazał koncepcję e-wolontariatu. Lifetramp zaprezentował swoją platformę do próbowania nowych zawodów, tak na jeden dzień, by zobaczyć czy może nasze wymarzone zajęcie to nie jest jednak coś innego. Gdzieś pomiędzy technologią a innowacjami społecznymi plasowała się także spirulina, bardzo odżywczy typ wodorostu. Na TEDxKraków można było jej nie tylko spróbować, ale poznać ludzi, którzy chcą uprawę spiruliny sprowadzić pod strzechy.

fot. Bartosz Pawlik

Mamy nadzieję, że nasza lista pokaże tym, którzy nie mieli okazji odwiedzić Demo Alley, że w Krakowie to wszystko się dzieje! Ludzie z zaproszonych firm również szukają inspiracji, nowych zastosowań dla swoich technologii. Razem z inspirującymi wystąpieniami na głównej scenie to wszystko to zestaw wielu bardzo różnorodnych kropek, które teraz Wy musicie jakoś połączyć. Powodzenia!

Tekst przygotowany przez organizatorów Demo Alley, Bartosza Józefowskiego i Michała Kalinę.

Leave a comment

Dziękujemy, że byliście z nami na TEDxKraków 2015!

Od konferencji minął już prawie tydzień, a my nadal nie możemy się otrząsnąć z wrażenia – sobota 13 czerwca przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Mamy ogromną nadzieję, że Wasze też!

Dzień z TEDxem rozpoczęliśmy o 9.30 otwarciem stanowisk do rejestracji. Chyba wszystkich zaskoczyła ilość radosnych kolorów w zwykle spokojnej, biało-czerwono-czarnej przestrzeni Centrum Kongresowego ICE Kraków (nota bene nasze logo, ze względu na kolorystykę, idealnie wpisuje się w tę przestrzeń ;) ) i liczba uśmiechniętych, chętnych do pomocy wolontariuszy.

fot. Marc McLaughlin

Ci, którzy przyszli wcześnie, mogli na spokojnie poznać firmy prezentujące swoje technologie w Demo Alley – alejki niezwykłych krakowskich przedsiębiorców przygotowanej we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym (o Demo Alley pisaliśmy tutaj).

Tuż przed godziną 11.00 główne audytorium ICE zaczęło wypełniać się uczestnikami – było nas około 1200! Gospodarze wydarzenia, Ewa i Marcin, z wybiciem godziny 11.00 przywitali uczestników (a wśród nich pana Marka Sowę, Marszałka Województwa Małopolskiego) i szybko ustąpili miejsca prelegentom pierwszej sesji. Na pierwszy ogień wyszedł stały już bywalec wydarzeń TEDx, profesor Jerzy Vetulani, opowiadając jak nasz umysł potrafi „łączyć punkty” i doskonale orientować się w przestrzeni. Po nim – „Wilczo głodna” Ania Gruszczyńska zachęciła do akceptacji samego (samej) siebie i opierania się medialnej promocji ciała idealnego. Potem znów wróciliśmy do znajomych twarzy – Tal Golesworthy zdradził jak potoczyły się jego losy od czasu swojego wystąpienia na TEDxKraków 2011 (możecie je oglądnąć tutaj). Sesję zakończył występ Chóru Nowodworskiego – jego dyrygent, Ryszard Źróbek, zdradził na czym polega łączenie różnych linii melodycznych (i osobowości…) dla uzyskania harmonii.

Pierwsza przerwa minęła szybko, przy lekkich i zdrowych przekąskach i przepysznej kawie. Sądząc po ustawiających się później kolejkach, chyba smakowało!

fot. Bartosz Pawlik

Druga sesja to wystąpienia Joanny McCoy (dlaczego pomagamy innym i czym tak naprawdę jest bezinteresowna pomoc?), Matta Clarke’a (namawiał do podarowania siebie drugiemu człowiekowi, oddziaływaniu na innych), a także Stephena Coatesa – jego opowieść o mieszkańcach ZSRR ryzykujących wolność dla zabronionej w czasach zimnej wojny muzyki. Koncert tria Dariusza Dobroszczyka niejednemu i niejednej z nas pozwolił ulecieć myślom i pomarzyć… o czym? Może o czekającym już we foyer lunchu ;)

Aby pomóc w integracji (i usprawnić obsługę ;) ) namawialiśmy wszystkich do łączenia się w czwórki – takim grupkom wręczaliśmy wegetariańskie burgery. Posileni, rozpierzchliśmy się po całym ICE. Jedni usiedli na tarasie z widokiem na Wisłę i Wawel. Inni postanowili spalić kalorie na rowerkach treningowych przygotowanych przez jednego z partnerów. Jeszcze inni udali się do Demo Alley by spocząć w mini-parku i pobawić się z robotami.

fot. Bartosz Pawlik

Skoro o robotach mowa to… rozpoczęcie trzeciej sesji zapowiedział mały Matt. Po nim scenę zdominowała Iwona Olszowska, która tańcem i mową przekonywała nas do integracji ciała z duchem i umysłem. Kolejny artysta, Alek Janicki, pokazał swoje instalacje multimedialne, a Magda Kozłowska namawiała do nagłaśniania problemu smogu w Krakowie – czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że żyjemy w trzecim najbardziej zanieczyszczonym mieście Europy? Jako ostatni prelegenci wystąpiły znane osobowości krakowskiej sceny start-upowej – Piotr Wilam, opowiadając o klastrze firm zajmujących się internetem rzeczy, oraz Paweł Jarmołkowicz, przekonujący do podejmowania prób naprawy tych najpoważniejszych problemów naszego świata. Nie wiemy jak Wy, ale my poczuliśmy się bardzo zmotywowani! Pozostało już tylko ułożyć sobie wszystko w głowie przy dźwiękach Patrick the Pan.

fot. Wojciech Pasoń

Jeśli chcecie przypomnieć sobie szczegóły tego dnia i wystąpień, poczytajcie naszego live bloga, spójrzcie na Facebooka i Twittera i oglądnijcie zdjęcia na Instagramie. Po ilości Waszych postów, zdjęć i komentarzy da się wywnioskować, że dla Was to też był wyjątkowy dzień! Flickr powoli zapełnia się zdjęciami naszych fotografów, a niedługo udostępnimy nagrania wystąpień prelegentów.

Dziękujemy, że byliście z nami!

Leave a comment

Czas… START!

PROGRAM:

9.00: Otwarcie Demo Alley

9.30: Rozpoczęcie rejestracji

11.00-12.30: Sesja 1: Reconnect yourself
Jerzy Vetulani
Anna Gruszczyńska
Tal Golesworthy
Rycerzyki
Ryszard Źróbek & Chór Nowodworski

13.15-14.45: Sesja 2: Reconnecting dreams
Joanna McCoy
Matt Clarke
Stephen Coates
Dariusz Dobroszczyk Trio
Rob Wilmot

16.15-18.00: Sesja 3: Reconnecting us
Iwona Olszowska
Alek Janicki
Magda Kozłowska
Paweł Jarmołkowicz
Piotr Wilam
Patrick the Pan

19.00: Afterparty
Pasaż (Pasaż Bielaka, Rynek Główny 9/Stolarska 6)

—————————–

WIFI:
nazwa sieci: State Street
hasło: joinourteam

#tedxkrakow
@tedxkrakow

Leave a comment

Co czeka na Was poza sceną TEDxKraków?

Jeśli jesteście częstymi bywalcami wydarzeń TEDx, wiecie dobrze, że interesujące są nie tylko prelekcje wygłaszane na scenie, ale liczy się również to, co poza nią. Poczytajcie, co przygotowaliśmy dla Was wspólnie z naszymi Partnerami w tym roku!

Jeśli na bieżąco śledzicie bloga TEDxKraków, wiecie już o Demo Alley, czyli przestrzeni poświęconej innowacyjnym startupom. W doborze firm pomogły nam dwie krakowskie instytucje otoczenia biznesu. Już kolejny raz organizację krakowskiego TEDxa aktywnie wspiera Województwo Małopolskie – dziękujemy!

W ramach ogólnopolskiej kampanii Kręć Kilometry” mieszkańcy całej Polski walczą o dizajnerskie stojaki rowerowe dla swoich miast. Również u nas będziecie mogli pojeździć na rowerze i przekazać przejechane kilometry na konto wybranego miasta. Sami też możecie zawalczyć o fantastyczne nagrody! Na rowerze będzie można również podładować swój telefon.

Nasi Partnerzy zorganizowali również dla Was dwa konkursy. Pierwszy z nich wymaga uważnego sluchania – wybierzcie prelegenta, który najbardziej do Was przemówił i zastanówcie się, jak przekazać dalej jego ideę. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone smartwatchami! A jeśli korzystacie z Instagrama, zamieśćcie w sobotę zdjęcie z wydarzenia z hashtagiem #mojekropki lub #mydots. Możecie wygrać lot balonem, który znajduje się naprzeciwko ICE!

Mówiąc o zdjęciach, szukajcie na konferencji wolontariusza z Polaroidem, a dostaniecie własny TEDxowy portret. Gdy poczujecie się zmęczeni, usiądźcie na EKOmeblach albo na EKOławce z sygnałem wifi z kubkiem dobrej kawy z różnych stron świata.

Partnerzy wspierają nas również od strony technicznej – zapewniają sieć wifi, podtrzymują przy życiu naszą stronę www, a także pozwolą szybko i wygodnie dotrzeć na miejsce konferencji nową formą taksówki, która zawitała niedawno do Krakowa…

Jeśli podobają Wam się wymienione wyżej atrakcje, zajrzyjcie koniecznie do zakładki Partnerzy i sprawdźcie, kto pomaga nam w organizacji tegorocznej konferencji. A jeśli będziecie z nami w sobotę, poszukajcie przedstawicieli Partnerów (osoby z identyfikatorami na niebieskich smyczach) i gorąco im podziękujcie! Bez nich, TEDxKraków 2015 w takiej formie nie mógłby się odbyć!

Leave a comment