Filmy > Marcin Strzelecki - Niech muzyka ewoluuje!

O prelekcji:

Nie jest odkryciem fakt, że nauka i technologia radykalnie zmieniają otoczenie, w którym żyjemy. Ważniejsze jest jednak pytanie czy, i na ile, zmieniają one także nas, nasze idee, wyobrażenia, wartości i sposób myślenia o świecie. Czy zmieniają je trwale? Interesujące jest też zestawienie dziejów sztuki muzycznej z rozwojem wiedzy i techniki – od pierwszych instrumentów do dzisiejszych komputerów. Spojrzenie na te związki umożliwia lepsze zrozumienie świata współczesnych dźwięków, a może także przewidywanie przyszłości. Dzisiejsza wiedza i technologia pozwalają na przykład tworzyć dzieła muzyczne w sposób sztuczny, całkowicie zalgorytmizowany. Jak wpłynie to na powszechne wyobrażenia o artyście i jego roli w społeczeństwie? Czy w świetle współczesnych eksperymentów ze sztuczną inteligencją będziemy zmuszeni przeformułować pojęcia takie jak inspiracja, natchnienie, iluminacja i artyzm sam w sobie? Jeśli łamanie reguł jest istotą sztuki, to czy możliwe jest – lub czy kiedykolwiek będzie możliwe – nauczenie maszyn tworzenia sztuki?

Nagrane podczas: TEDxKraków 2011

O prelegencie:

Marcin Strzelecki – kompozytor, informatyk, badacz kultury muzycznej, krytyk. Zawodowo związany z Akademią Muzyczną w Krakowie. Jako twórca jest autorem zarówno tradycyjnych (notowanych) kompozycji, jak i instalacji multimedialnych, algorytmów generujących muzykę oraz dzieł konceptualnych.

Transkrypt: Krystian Aparta

Tłumaczenie: Krystian Aparta (korekta Joanna Pietrulewicz)

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »