Filmy > Agata Wilam - Uniwersytet Dzieci

O prelekcji:

Co mają ze sobą wspólnego dzieci i naukowcy? Odpowiedź: ich ciekawość nie zna granic. Czterolatek zadaje średnio 437 pytań dziennie (brak danych dotyczących naukowców, ale mamy nadzieję, że udaje im dorównać dzieciom).

Uniwersytet Dzieci został utworzony w celu skupienia tych dwóch grup badaczy. Dzieci pytają i uważnie słuchają, a dorośli odpowiadają na ich pytania. Granice się poszerzają, a wyobraźnia rozrasta. Dzieci zachęca się do odważnego wyjścia na spotkanie z otaczającym je światem.

Gdy cztery lata temu rozpoczynaliśmy projekt, poprosiliśmy dzieci o odpowiedź na jedno pytanie: „O co chciałybyście zapytać naukowca?” W druku odpowiedzi zapełniły 8,5 metrów papieru. Jedne dzieci pytały o komety i czarne dziury, inne chciały wiedzieć, dlaczego istnieje dobro i zło, a jeszcze inne były ciekawe, czy nasi przodkowie grali w piłkę. Pewne dziecko spytało: „Dlaczego w szkole musimy zawsze pisać między linijkami?"

Nagrane podczas: TEDxKraków 2011

O prelegencie:

Agata Wilam jest współzałożycielem pierwszego w Polsce uniwersytetu dla dzieci. Organizacja zachęca naukowców, artystów, polityków i innych do prowadzenia wykładów i warsztatów dla dzieci.

Transkrypt: Krystian Aparta

Tłumaczenie: Ewa Spohn (korekta Krystian Aparta)

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »