Filmy > Przemysław Biecek - Statistics reveal their secrets

O prelekcji:

Przemysław zajmuje się przede wszystkim statystyką medyczną, jednak jego najnowsze hobby to wyszukiwanie w polskiej prasie przypadków złego zastosowania danych statystycznych oraz mylących, naginających prawdę wizualizacji publikowanych. Stara się wypromować umiejętność biegłego czytania danych statystycznych i krytyczne myślenie oparte na faktach.

Nagrane podczas: TEDxKraków 2012

O prelegencie:

Na tegorocznej konferencji TEDxKraków Przemysław zaprezentował swoje własne rozwinięcie skrótu TED – Track Down, Entertain, Discover (Trop, Zabawiaj, Odkrywaj). Statystyka obecna jest we wszystkim – od odkrycia bozonu Higgsa i nowoczesną genetykę, po bliższe nam badania opinii publicznej, politykę i media społecznościowe. Dane statystyczne mogą jednak zwodzić, budzić i odstraszać skomplikowaną matematyką – zbyt często statystyki są źle używane i źle rozumiane.

Przemysław wierzy, że rozwój społeczny i ekonomiczny Polski zależy na rozumowaniu opartym na wiarygodnych danych i na poprawnych analizach, ale jest to niemożliwe gdy w popularnej prasie dane statystyczne są tak źle wykorzystywane, że prowadzą do złej ich interpretacji. Jego celem jest zatem zapewnienie wiarygodnych zbiorów danych, które mówią o zmianach w Polsce, pokazanie ich w jasny i czytelny sposób i rozprzestrzenianie wyników badań, aby były powszechnie i poprawnie zrozumiane.

Aby uzyskać lepszy dostęp do danych, Przemysław stał się współzałożycielem naukowej fundacji SmarterPoland działającej na zasadach non-profit. Blog, który prowadzi, jest wiarygodnym źródeł danych i ich czytelnych analiz.

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »