Filmy > Marcin Iwiński and Michał Kiciński - Myśl nieschematycznie – to wciąż ma duże znaczenie

O prelekcji:

Przyjaciele ze szkolnej ławki – Marcin Iwiński I Michał Kiciński – opisują w jaki sposób płyną pod prąd, dzięki czemu zdołali stworzyć uhonorowaną wieloma nagrodami firmę produkującą gry komputerowe.

W 1994 roku, zaraz po ukończeniu studiów, Marcin i Michał założyli CD Projekt, pierwszą firmę specjalizującą się w dystrybucji interaktywnego oprogramowania na płytach i wyznaczającą nowe standardy tworzenia gier w Polsce. Ich przedsiębiorstwo było też pierwszym, które dokonywało pełnych lokalizacji gier na język polski, przeprowadzało kampanie reklamowe na wielką skalę, ustanowiło cykle życiowe produktów i wprowadziło nowe, niższe sugerowane ceny detaliczne zgodne ze średnim wschodnioeuropejskim dochodem.

W 2002 roku założyli CD Projekt RED. Pierwsza wydana przez nich gra PC - Wiedźmin (premiera w październiku 2007) - zyskała miano gry RPG roku, otrzymała ponad sto prestiżowych nagród i jak do tej pory sprzedała się w ilości powyżej półtora miliona sztuk na całym świecie.

W 2007 roku Marcin i Michał zostali współzałożycielami platformy cyfrowej GOG.com., Za jej pośrednictwem sprzedawane są starsze gry na komputery PC. Przełomowe było jednak to, że do sprzedawanych gier nie stosuje się zabezpieczeń DRM. Platforma stała się jednym z wiodących graczy na rynku dystrybucji cyfrowej.

W 2008 roku zwyciężyli w polskiej edycji konkursu „Przedsiębiorca Roku” zorganizowanego przez firmę Ernst & Young.

Nagrane podczas: TEDxKraków 2010

Transkrypt: Krystian Aparta

Tłumaczenie: Kinga Skorupska (korekta Krystian Aparta)

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »