Filmy > Zuzanna Łukasik - How I travelled down the Wisla on a pile of rubbish

O prelekcji:

Zuzanna Łukasik jest odkrywcą. Jeszcze jako licealistka wyruszyła w niezapomnianą ekspedycję na Arktykę. Zauważyła jednak, że dużo trudniej jest zmienić najbliższą, otaczającą nas rzeczywistość. Tego lata, wraz z przyjaciółmi, zbudowała tratwę z surowców wtórnych, którą przepłynęła Wisłę z Krakowa do Gdańska. Wszystko po to, aby podnieść świadomość Polaków w kwestiach ochrony środowiska i na nowo pokazać nam piękno tej rzeki.

Nagrane podczas: TEDxKraków 2012

O prelegencie:

Ci, którzy w zeszłym roku brali udział w TEDxYouth@Kraków z pewnością znają już tę prelegentkę – Zuzannę (Zulę) Łukasik. Opowiadała wtedy o swoich obserwacjach i doświadczeniach z podróży na Arktykę.

Urodzona i wychowana w Krakowie, jeszcze jako licealistka wyruszyła na niezapomnianą arktyczną ekspedycję w ramach Programu Młodych Odkrywców Mike’a Horna. Zakochała się w Arktyce i poczuła się głęboko odpowiedzialna za jej ochronę. Ostatnio jednak doszła do wniosku, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby go zmienić – tak naprawdę najtrudniej jest zmienić tę najbliższą sobie rzeczywistość.

Po wyprawie na Arktykę jej misja skupiła się na naszej Wiśle. Zebrała więc trochę surowców wtórnych i wraz z przyjaciółmi zbudowała z nich tratwę, którą następnie popłynęli z Krakowa do Gdańska.

Projekt Baltica miał zwiększyć świadomość Polaków w kwestiach środowiskowych i poznać Wisłę z poziomu wody. Pomysłodawcy przeprowadzili w krakowskich szkołach szereg warsztatów poświęconych recyclingowi i środowisku naturalnemu Wisły, podczas których zbierali plastikowe butelki, z których miała zostać zbudowana tratwa. Wszystkie materiały użyte przy konstrukcji tratwy pochodziły z odpadów.

W przyszłości projekt ma być kontynuowany i poszerzony o kampanię edukacyjną, współpracę z organizacjami chroniącymi Wisłę, wystawę fotografii i wiele innych wyjątkowych pomysłów.

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »