Filmy > Srđa Popović - Ciężki rok dla złych facetów

O prelekcji:

Wydaje się, że rok 2011 okazał się „bardzo niedobrym rokiem dla złych ludzi”, dlatego warto zrozumieć i wykorzystać realną siłę stojącą za bieżącymi dramatycznymi wydarzeniami wiosny arabskiej i za „siłą ludu”.

„Siła ludu”, czyli walka bez przemocy, to koncepcja towarzysząca nam od czasów Gandhiego i Martina Luthera Kinga. Była głównym motorem wiekopomnych wydarzeń na niemal wszystkich kontynentach – począwszy od Afryki Południowej, przez Filipiny i Chile, aż po Polskę. Jednak ostatnio świat zdawał się nie doceniać siły walki bez przemocy, która zaskoczyła autokratów świata arabskiego, a niektórych „mocarzy” zmiażdżyła w ciągu paru miesięcy czy nawet tygodni.

Przez ostatnie 35 lat walka bez przemocy stała się o wiele potężniejszą siłą niż walka zbrojna podczas wielu przemian, a osiągnęła swój szczyt w nowej fali demokratyzacji, jakiej jesteśmy świadkami w czasach wiosny arabskiej. Aby zrozumieć ten mechanizm, należy zwrócić uwagę na: trzy główne zasady udanej walki bez przemocy – jedność, planowanie i dyscyplinę pokojową; dynamikę strachu – napęd autokracji; entuzjazm; i oczywiście strategię i taktykę ruchów pokojowych. Wiedza ta może być pomocna w prognozowaniu wydarzeń nie tylko w związku z walkami arabskimi, ale także wydarzeniami w Birmie czy na Białorusi.

Nagrane podczas: TEDxKraków 2011

O prelegencie:

Srđa Popović jest jednym z założycieli i głównych organizatorów grupy Otpor! – studenckiego pokojowego ruchu oporu z Serbii. Kampania pokojowa tej grupy, mająca na celu zdjęcie z urzędu prezydenta Serbii Slobodana Miloševicia, powiodła się w październiku 2000 roku, kiedy tysiące protestujących zebrały się, aby przejąć parlament Serbii, skutecznie kończąc rządy Miloševicia. Po rewolucji Popović pełnił kadencję jako członek Serbskiego Zgromadzenia Narodowego w latach 2000-2003.

Transkrypt: Krystian Aparta

Tłumaczenie: Rysia Wand (korekta Krystian Aparta)

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »