Filmy > Jeroen Beekmans - How a chocolate bar can help make a city

O prelekcji:

Jeroen Beekmans spoke at TEDxKrakow, which took place on 25 October 2013 at Stara Zajezdnia in Kraków's Jewish district. Our theme this year was Make! and was a celebration of making. We asked our speakers to explore and demonstrate the practice, and to ponder what it takes to make more makers. We featured some of Krakow's makers and created a dedicated maker space to encourage our audience of over 600 people to have a go at making something -- anything!

Nagrane podczas: TEDxKraków 2013

O prelegencie:

Jeroen Beekmans jest specjalistą w dziedzinie geografii humanistycznej i współzałożycielem „The Pop-Up City”, bloga opisującego rozwój obszarów miejskich. Szczególnie pasjonują go te zjawiska, które świadczą o globalnej zmianie w dziedzinie urbanistyki, to znaczy przejściu od „city-planning” do „city-making”. Jeszcze dziesięć lat temu planowanie rozwoju miasta należało wyłącznie do specjalistów, którzy projektowali ogólny plan zabudowy, tak aby budynki i inne obiekty przetrwały co najmniej sto lat. Jednak zmiany związane z globalizacją i rozwojem nowoczesnych technologii zakwestionowały tradycyjne myślenie o urbanistyce. Skoro rzeczywistość zmienia się tak szybko, czy można jeszcze mówić o „planowaniu miasta”? Dodatkowo, kryzys gospodarczy niejako wymusił nowe rozumienie pojęcia „urbanistyka” - odtąd czynnik „miękki” (ludzie) odgrywa co najmniej tak samo ważną rolę jak czynnik „twardy” (np. budynki, drogi, mosty). Na świecie obserwuje się nowy trend – lokalne społeczności przejmują inicjatywę kształtowania własnego środowiska i zaczynają realizować autorskie projekty, np. blogi, wspólne ogrody, sezonowe restauracje na rogu ulicy czy bary czekoladowe.

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »