Filmy > Anna Wojna - How helium makes lungs visible

O prelekcji:

Anna Wojna spędza czas na badaniu płuc metodą obrazowania magnetyczno-rezonansowego przy użyciu spolaryzowanych gazów szlachetnych.
Metoda ta, dzięki połączeniu fizyki jądrowej i medycyny, umożliwi nieinwazyjną diagnostykę rozwijających się chorób płuc.

Nagrane podczas: TEDxKraków 2012

O prelegencie:

Anna Wojna jest doktorantką Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego – bada płuca metodą obrazowania magnetyczno-rezonansowego przy użyciu spolaryzowanych gazów szlachetnych (3He and 129Xe). W ramach doktoratu buduje również polaryzator (nie, to nie jest coś co ma prostą instrukcję obsługi…), który przygotowuje ksenon do użycia w badaniach medycznych.

Najbardziej ekscytujące w badaniach prowadzonych przez Annę jest to, że te nowe metody są dużo bardziej efektywne w porównaniu ze starszymi metodami, na dłuższą metę szkodliwymi i nie potrafiącymi wykryć np. raka płuc na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju. Metoda Anny i jej współpracowników pomoże we wcześniejszym wykryciu nietypowych zmian płucnych, w tym raka. Dzięki połączeniu fizyki jądrowej, medycyny i metody jądrowego rezonansu magnetycznego umożliwi nieinwazyjną diagnostykę rozwijających się chorób płuc.

Poza rewolucjonizowaniem obrazowania płuc Anna popularyzuje fizykę poprzez udział w krakowskim Festiwalu Nauki i w Nocy Naukowców. Jest też administratorem grupy badawczej, gdzie prezentuje swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania płuc przy użyciu 3He and 129Xe.

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »