Filmy > Richard Berkeley - Przeszłość ma znaczenie

O prelekcji:

Zabytkowe budynki w sposób oczywisty stanowią pamiątkę po przeszłości i ludziach, którzy żyli przed nami – świadczą o ich osiągnięciach, stylu życia i geniuszu. Domy przypominają nam również o tym, o czym często zapominamy – o tymczasowym charakterze ludzkiej egzystencji. Domy mogą również wspierać na duchu i inspirować. Mogą wnieść radość w bezbarwne środowisko, ale też bogactwo i świadomość tożsamości w określoną społeczność.

Wiele polskich wsi i miasteczek wydaje się pozbawionych przeszłości. Niewiele odznacza się oryginalnością na tle innych. Często można spotkać dom ukryty wśród drzew – czasem to dom wyjątkowy, zapomniany i bardzo zaniedbany, chylący się ku upadkowi. Niektóre domy można by uratować, wiele domów już uratowano, ale wszystkie zasługują na pomnik. Trzeba jednak pamiętać, że czasu jest niewiele.

Szkoły znajdujące się w pobliżu takich domostw można by zmobilizować. Uczniowie mogliby przeprowadzać wywiady ze starszyzną – osobami, które pamiętają domy z czasów ich świetności. Inspirujące i zyskowne mogłyby okazać się projekty szkolne polegające na budowaniu nowej tożsamości i celów dla takich domów. Przede wszystkim jednak to pomnik (żyjące, interaktywne, wirtualne muzeum narodowe) może pomóc nam zachować w pamięci nawet te domy, które zostały skazane na zapomnienie.

Oczywiście Ministerstwo Kultury dysponuje fotografiami wszystkich zabytkowych domów w Polsce. Gdzie one są? Bezpieczne, pod kluczem!

Nagrane podczas: TEDxKraków 2011

O prelegencie:

Richard Berkeley swoją pracę w Polsce rozpoczął w 1998 roku jako gościnny wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.
W 2000 roku wykładał na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, śpiewał w Operze Kameralnej i został współzałożycielem Fundacji Nowa Orkiestra Kameralna. Po założeniu orkiestry powstał Chór Warszawski – prowadzony przez Berkeleya chór amatorski.

Transkrypt: Dorota Naumienko (korekta Krystian Aparta)

Tłumaczenie: Krystian Aparta (korekta Joanna Stefańska)

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »