Filmy > Uwe & Gabriela von Seltmann - Przyszłość przeszłości

O prelekcji:

Gabriela i jej mąż Uwe von Seltmann są autorami projektu „Przyszłość przeszłości”, który kładzie nacisk na wartość, jaką ma wiedza na temat przeszłości naszych przodków, zwłaszcza, jeżeli chodzi o historie tragiczne (dziadek Uwe’ego był SS-manem w Krakowie, a dziadek Gabrieli został zamordowany w Auschwitz).

W ciągu ostatnich kilku lat spotykali się z Polakami, Niemcami i Żydami i dyskutowali na temat tego, jak rodziny ofiar i oprawcy mogą współistnieć w dzisiejszym świecie. Razem zadawali pytania o to, w jaki sposób trzecie powojenne pokolenie odnosi się do trudnej przeszłości która rzuca cień na teraźniejszość. Chca wiedzieć także,w jaki sposób możemy ukształtować przyszłość tak, by umożliwić wspólną egzystencję.

Ich praca to wyzwanie o społecznym i politycznym także na skalę międzynarodową. Rodziny ofiar i oprawców spotykają się ze sobą niemal codziennie, niezależnie od tego, czy to Rwanda, Bałkany, Niemcy czy Polska.

Były niemiecki kanclerz Helmut Schmidt powiedział kiedyś, że lepiej mówić o „przyszłości przeszłości” niż o „teraźniejszości przeszłości”. Projekt ten jest zdecydowanie zorientowany na przyszłość. Jeżeli Tylko otwarta konfrontacja z przeszłością pozwoli nam się na wzajem zrozumieć. Dzięki będziemy mogli zbudować pokojowe relacji tak w teraźniejszości jak i w przeszłości.

Więcej na temat Gabrieli i Uwe możesz poczytać na stronie: www.uwe-von-seltmann.de

Nagrane podczas: TEDxKraków 2010

Transkrypt: Krystian Aparta

Tłumaczenie: Krystian Aparta

Zapisz się na Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat naszych planów i wydarzeń jakie organizujemy zapisz się na regularnego (wysyłanego nie częściej niż raz na tydzień) Newslettera:


Więcej filmów

Przeglądaj nasze filmy »