Wydarzenia > TEDxKrakówCinema Marzec

TEDxKrakówCinema – nowa inicjatywa TEDxKraków

Spotykamy się by oglądać TEDTalks i wykłady TEDx i dzielić się z Krakowem doświadczeniami, pomysłem, ideą jaką jest TED.

Każde spotkanie dotyczy innego tematu.

Dlaczego TEDTalks?

Chcielibyśmy stworzyć w Krakowie przyjazną przestrzeń dla twórczych dyskusji na temat roli technologii, edukacji i ludzkich zachowań w tworzeniu bardziej harmonijnej przyszłości, gdzie pomysły będą źródłem nie konfliktu, a inteligentnej i konstruktywnej współpracy.

W tym miesiącu

„Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś” - to przysłowie jest dobrym podsumowaniem marcowego TEDxKrakówCinema. Pamiętając o zbliżających się świętach Wielkanocnych, za temat przewodni obraliśmy wszystkim znane – jedzenie.

Wydarzenie poprowadziła, kuratorka TEDxKraków – Ewa Spohn, wielka fanka gotowania i jedzenia. Trzy TEDTalk’i, które oglądnęliśmy doprowadziły do ciekawej dyskusji. Rozmawialiśmy o problemie żywieniowym na przestrzeni czasu w wielu państwach na świecie. Inspiracją była mowa Carolyn Steel „W jaki sposób żywność kształtuje nasze miasta?”, podczas której pokazała codzienną drogę dostarczania żywności jaką muszą przebyć produkty w Londynie, gdzie każdego dnia jest serwowanych ponad 30 milionów posiłków. Poruszony był także wątek w jaki sposób transport żywności w starożytnym wydaniu ukształtował współczesny świat. Po tym TEDTalk’u publiczność wraz z Ewą Spohn zastanawiała się czy i dlaczego musimy wiedzieć skąd pochodzi jedzenie, które codziennie spożywamy? Czy warto znać swoich dostawców? Zastanawialiśmy się także na różnicami „obiegu” jedzenia w społeczeństwie wiejskim i miejskim. Była dyskusja o targach z rolnikami, o ruchu slow food, o Krakowskiej Kooperatywie Spożywczej itd.

Następnie przenieśliśmy się we współczesny problem złego odżywiania w USA. Jammie Oliver w przekonujący sposób przedstawił ten problem i pokazał jak można go naprawić.
Uczestnicy wydarzenia zgodnie stwierdzili, że aż tak wielkiego problemu otyłości i złego odżywiania się jak ma to miejsce w Stanach – u nas nie ma. Musimy jednak mieć na uwadze kwestię niezdrowego odżywiania się, aby kolejne pokolenia nie zatraciły umiejętności rozsądnego odżywania. To właśnie ten kucharz pokazał nam jak ważną częścią naszej codzienności jest jedzenie.
Warto przy tym zaznaczyć, że za wystąpienie o ignorancji zdrowego jedzenia Jammie Oliver zdobył TED Prize.

Wieczór zakończyliśmy pozytywnym aspektem. Pam Warhurst udowodniła nam, że krajobraz nie musi składać się jedynie z aspektów estetycznych i czysto funkcjonalnych. Może również pełnić funkcje edukacyjną i ekologiczną. Prelegentka zrealizowała swój pomysł – obsadziła roślinnością i warzywami grunty nieużytkowe w swoim miasteczku z którego pochodzi – Todmorden w północnej Anglii . A wszystko to bez potrzebnych zezwoleń i bez udziału władz miasta. Wraz z wolontariuszami udało się jej przekształcić tereny nieużytkowe w przestrzeni miejskiej w m.in. ogródki warzywne – z których mieszkańcy miasta jak najbardziej mogą korzystać, zmieniając tym samym status i zagadnienie jedzenie w angielskiej społeczności.

Dyskusję zakończyliśmy o 20.30 by móc ją kontynuować- jak co miesiąc w klubie Pauza.

Co: TEDxKrakówCinema Marzec
Kiedy: wtorek, 05 marca, 2013 , 19.00
Gdzie: Kino Pauza
  Floriańska 18, Kraków
Kto: Ewa Spohn
Temat: Jedzenie

TEDTalks, które oglądaliśmy