Wydarzenia > TEDxKrakówCinema February 2013

TEDxKrakówCinema – nowa inicjatywa TEDxKraków

Spotykamy się by oglądać TEDTalks i wykłady TEDx i dzielić się z Krakowem doświadczeniami, pomysłem, ideą jaką jest TED.

Każde spotkanie dotyczy innego tematu.

Dlaczego TEDTalks?

Chcielibyśmy stworzyć w Krakowie przyjazną przestrzeń dla twórczych dyskusji na temat roli technologii, edukacji i ludzkich zachowań w tworzeniu bardziej harmonijnej przyszłości, gdzie pomysły będą źródłem nie konfliktu, a inteligentnej i konstruktywnej współpracy.

W tym miesiącu

Fotografia, sztuka i kreatywność to trzy główne tematy o których rozmawialiśmy podczas lutowej edycji TEDxKrakówCinema. A wszystko to za sprawą Bartolomeo Koczenasz, który był gościem wieczoru. Bartolomeo - działacz na rzecz uśmiechu, prelegent TEDxYouthKraków 2011, nominowany w kategorii Artysta Roku 2012 w konkursie Kulturalnie Odloty (organizowanym przez Gazetę Wyborczą) doskonale odnalazł się w roli gospodarza wieczoru.

Pierwszy TEDTalk – wystąpienie Elizabeth Gilbert - opowiadał o niemożliwych oczekiwaniach jakie żywmy wobec artystów i ludzi genialnych przy założeniu, że ludzie „nie są” geniuszami, lecz „posiadają” geniusz. Zaraz po nim zaczęliśmy rozmawiać o tym, skąd się bierze talent, jak go kształtować , jak dbać o niego? Co z tego talentu wynika? Jak go nie zmarnować? Bartolomeo wspólnie w nami zastanawiał się jak sztuka wpływa na nasze życie? Jak je zmienia? Wywiązała się debata czy sztuka może uratować świat i czyjeś życie?

O zaangażowaniu sztuki w politykę mówił drugi TEDTalk wieczoru. Jego bohater JR – anonimowy francuski artysta uliczny, postuluje by używać sztuki do zmieniania świata. O tym też traktuje projekt ISIDE OUT, którego jest autorem. ISIDE OUT to globalna platforma umożliwiająca ludziom wymianę niezliczonych historii osobistych. Każdy może przesłać wybrany przez siebie portret i opowieść z nim związaną, a organizacja stworzy z niego wielkoformatowy plakat i umieści go w miejscu wskazanym przez adresata. Tym sposobem prywatna opowieść zostaje przekształcona publiczne dzieło sztuki, które może mieć ogromny wpływ na świadomość ludzi na całym świecie.

O tym, że sztuka może obrazować problemy współczesnego świata, opowiadał nam trzeci TEDTalk autorstwa Chrisa Jordana. Artysta, za pomocą swoich prac – olbrzymich grafik – przedstawia niewyobrażalne statystyki poświęcone np. konsumpcji we współczesnym świecie. Jego prace są krytycznym obrazem zachodniej kultury, okazuje się, że statystyki dotyczące np. codziennego zużycia papierowych kubków można przedstawić nie tylko za pomocą suchych faktów i liczb.

Po przejściu do klubu Pauza, dyskusja o sztuce i jej możliwościach trwała do późnych godzin wieczornych.

Co: TEDxKrakówCinema February 2013
Kiedy: wtorek, 05 lutego, 2013 , 7PM
Gdzie: Kino Pauza
  Floriańska 18, Kraków

TEDTalks, które oglądaliśmy