Jeśli potrafisz zgromadzić wokół swojego pomysłu wielu ludzi, to znaczy, że umiesz przyciągnąć energię społeczną, która nieustannie krąży w miejskim organizmie. Kolejna prelegentka TEDxKraków porównuje takie zjawisko do roju owadów, które skupiają się wokół określonego celu. Anna Nacher, bo o niej mowa, zwraca uwagę na ciekawą zbieżność w naturze: tak jak owady wybierają taki, a nie inny cel, tak i my chętniej angażujemy się w takie, a nie inne projekty. Z czego to wynika? Dlaczego niektóre inicjatywy zyskują wielką popularność właściwie bez żadnej promocji, a inne nie odnoszą sukcesu mimo reklamy w dużych mediach?
Nasza prelegentka, jak sama mówi, prowadzi żywot nomadyczny między Karpatami, Krakowem i resztą Europy, logując się tam, gdzie to konieczne. Jest uzależniona od gór (zwłaszcza tych powyżej 2 tys. m n.p.m.) oraz Dalekiej Północy. Zamiłowanie do koczowniczego trybu życia poniekąd znajduje odzwierciedlenie w jej aktywności naukowej i artystycznej, która przypomina nieustanną wędrówkę pomiędzy rozległymi zainteresowaniami.
Słuchacze Radiofonii będą znali głos Anny z audycji „Negatywy popkultury”; miłośnicy eksperymentalnego folku – z płyt lub koncertów Magic Carpathians, projektu muzycznego, który stworzyła w 1998 roku z Markiem Styczyńskim; z kolei studenci – z zajęć dotyczących cyberkultury, teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, zagadnień genderowych, antropologii audiowizualności, badań nad dźwiękiem.
Anna jest adiunktem w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i współautorką projektu badawczego „Kultura miejska – węzły i przepływy”. Przeprowadziła go w 2012 roku w Krakowie, analizując różne formy komunikacji w miejskim ekosystemie społecznym. Jak pisze w książce wydanej w ramach projektu, wraz ze swoim zespołem chciała zbadać choć mały wycinek „głębiej skrytego żywiołu kultury miejskiej”, czyli czegoś, co decyduje o „atmosferze” czy „magii miasta”. Głównym problemem badawczym było pytanie o motywację skłaniającą uczestników życia kulturalnego do podejmowania aktywności.
Szczególnie interesujący okazał się nieformalny obieg informacji, który działa poprzez kręgi bliższych i dalszych znajomych, na poziomie kontaktów offline i online. Pewnie zastanawiacie się wobec tego, czy istnieją narzędzia pozwalające zmapować takie obiegi energii społecznej i czy da się zobaczyć, w jaki sposób wiążą się ze sobą różne sieci towarzyskie w naszym mieście. W końcu to o Krakowie mówi się często, że „wszyscy wszystkich tu znają”. Anna Nacher pyta: dlaczego nie spojrzeć na to, jak na swoisty potencjał miasta? Dlaczego nie wykorzystać tego potencjału dla zmiany?
Podczas konferencji TEDxKraków, kulturoznawczyni będzie mówić o krakowskich „rojach”, czyli o tym, jak przyciągnąć do swojego pomysłu właściwych ludzi. Zaproponuje nowy sposób myślenia o komunikacji: zamiast patrzeć na odbiorców jak na rozproszone jednostki, które może łączyć jedynie podobny wiek, wykształcenie czy tożsamość kulturowa, warto pomyśleć o grupach i grupkach bliższych i dalszych znajomych pomiędzy nimi, naturalnych „węzłach komunikacyjnych”, które tworzą niezwykle złożoną sieć wzajemnych relacji.
Kto nie może się doczekać wystąpienia Anny 25 października, tego odsyłamy już dzisiaj na jej blog, profil na Facebooku i Twitterze