Przedstawiamy prelegentów TEDxKraków 2013: Gever Tulley

“Nie baw się zapałkami!” – chyba wszyscy kiedyś słyszeliśmy to zdanie z ust rodziców, mimo że tak bardzo chcieliśmy sami sprawić, żeby na końcu drewnianego patyczka magicznie, nie wiadomo skąd, pojawił się płomień. Zdaniem Gevera Tulleya to właśnie takie doświadczenia najbardziej wzbogacają nasze dzieciństwo i uczą nas jak funkcjonuje świat.

Gever jest twórcą The Tinkering School – letniej szkoły dla dzieci, w której uczą się majsterkowania. Wśród ukończonych uczniowskich projektów znajduje się trzypiętrowy domek na drzewie, działający rollercoaster i inne środki transportu, w tym łodzie. Gever twierdzi, że pozwalając dzieciom robić rzeczy powszechnie uznane za niebezpieczne (jak np. posługiwanie się wiertarką czy piłą), uczymy je kreatywności i pomagamy poznawać najbliższe otoczenie. Szkoła letnia okazała się takim sukcesem, że Gever postanowił założyć również szkołę całoroczną.

Pomysły na zajęcia z dziećmi zebrał w książce pt. „50 rzeczy, które powinieneś pozwolić robić swoim dzieciom”, a są wśród nich m.in. wspinanie się po drzewach, gotowanie wody w papierowym kubku czy rozbieranie jakiegoś urządzenia. Kto z nas nie chciał kiedyś rozkręcić radia, żeby sprawdzić jak działa? Książka jest próbą dyskusji z rodzicami, którzy za bardzo chronią swoje dzieci przed światem, nie pozwalając im przez to rozwijać wrodzonej ciekawości i zmysłu odkrywcy. To, czy uznamy coś za niebezpieczne, jest raczej wynikiem naszego wychowania i kontekstu społecznego, w jakim się znajdujemy, niż ryzyka, jakie faktycznie jest związane z daną czynnością – twierdzi Gever w wywiadzie dlaWired.com.

Gever nie po raz pierwszy będzie prelegentem TED – jego dwa najbardziej popularne wystąpienia możecie oglądnąć tutaj i tutaj. Więcej o The Tinkering School i całorocznej szkole Brightworks możecie dowiedzieć się z blogów -http://tinkeringschool.wordpress.com/http://sfbrightworks.org/blog/. Na TEDxKraków 2013 Gever przyjedzie z dwoma uczniami i możliwe, że razem zorganizują dla nas mały warsztat majsterkowania. No to młotki w dłoń i do dzieła! ;)

This entry was posted in Bez kategorii and tagged . Bookmark the permalink.