Czy to możliwe, aby państwo działało jak Internet — otwarcie, bez nakazów, zakazów? Czy da się stworzyć warunki, w których obywatele mogliby skutecznie i szybko kontaktować się z przedstawicielami władzy i vice versa? Czy obywatele mogą faktycznie wpływać na kształt i funkcjonowanie państwa jako instytucji?
Nasza kolejna prelegentka, Catherine Bracy, wierzy, że takie myślenie to nie utopia, ale przyszłość. Już 25 października podczas konferencji TEDxKraków opowie nam o tym, jak wykorzystać możliwości, które daje współczesna technologia, aby budować prawdziwe społeczeństwo obywatelskie XXI wieku.
Catherine, mając za sobą doświadczenie jako wieloletnia dyrektor Centrum Berkmana d/s Internetu i Społeczeństwa na Harvardzie, kierowała kolejno programem Knight News Challenge w amerykańskiej Fundacji Knighta, a następnie kampanią prezydencką Barracka Obamy w 2012 roku. Prowadziła wówczas tak zwane biuro technologiczne w San Francisco, będące pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w historii wyborów prezydenckich w USA. To właśnie wtedy stworzyła program T4O (Technology for Obama), który miał za zadanie zyskać poparcie wśród wyborców związanych z szeroko rozumianą technologią. Wykorzystując Internet i media społecznościowe, zbudowała wokół T4O znaczącą społeczność, składającą się z ludzi, którzy dobrowolnie i bezinteresownie byli gotowi zaangażować się w kampanię, bo wierzyli w Obamę jako kandydata na prezydenta.
Obama wygrał wybory (po raz drugi), a bogatsza o nowe cenne doświadczenia Catherine skupiła swoją uwagę na pracy dla Code for America. Celem tej organizacji jest stworzenie pomostu pomiędzy obywatelami a władzą, tak aby państwo jako instytucja mogło działać sprawniej. Aby to osiągnąć, utalentowani programiści CfA są wysyłani do pracy w urzędach publicznych — dzięki temu poznają ich problemy i próbują je rozwiązać przy pomocy konkretnych aplikacji. Nierzadko są w stanie napisać odpowiednie oprogramowanie dość szybko i tanim kosztem. W ten sposób współczesna technologia wkracza wreszcie w sektor publiczny, który — z różnych przyczyn —  jak dotąd najsłabiej wykorzystuje narzędzia, które pojawiły się na świecie w ciągu ostatnich dwudziestu lat wraz z postępem technologicznym.
Filozofia Code for America opiera się na przekonaniu, że technologia może być ogniwem łączącym obywateli i rządzących w sieć wzajemnych relacji, która pomoże im szybciej i sprawniej reagować na rozmaite problemy życia społecznego. Jako dyrektor d/s projektów międzynarodowych w CfA, Catherine szeroko propaguje tę ideę, zachęcając lokalne społeczności programistów na całym świecie do aktywnego udziału w budowaniu skutecznych mechanizmów, które ułatwią funkcjonowanie państw.
W swoim wystąpieniu w Krakowie, Catherine opowie nam o konkretnych aplikacjach, które udało im się stworzyć w Code for America we współpracy z organami rządowymi USA. Przedstawi także plany CfA dotyczące rozwijania globalnej sieci aktywistów, których działania mają ułatwić obywatelom i urzędnikom pracę dla wspólnego dobra. Z niecierpliwością czekamy na jej wystąpienie, zwłaszcza że idee Code for America są nam bardzo bliskie — to one zainspirowały nas do zorganizowania zeszłorocznego Hackathonu w Krakowie, z którego narodził się projekt Otwarta Małopolska.