NiezwykÅ‚a historia zakazanej muzyki, zimnowojenna kultura i sowiecka nieautoryzowana technologia nagrywania pÅ‚yt – o tym opowie muzyk i producent Stephen Coates.
W powojennym ZwiÄ…zku Radzieckim zarówno przemysÅ‚ muzyczny jak i sam repertuar byÅ‚y caÅ‚kowicie kontrolowane przez paÅ„stwo. MiÅ‚oÅ›nicy fonografii ryzykowali wiÄ™zienie stosujÄ…c nieprzeciÄ™tne, a wrÄ™cz nielegalne techniki reprodukcji aby dzielić siÄ™ ulubionymi piosenkami. Nie mieli dostÄ™pu do konwencjonalnych sposobów rejestracji dźwiÄ™ku jednak dziÄ™ki swojej pomysÅ‚owoÅ›ci znaleźli sposób, żeby osiÄ…gnąć zamierzony cel. Wielu starszych ludzi z dawnego ZSRR pamiÄ™ta dziwnie giÄ™tkie pÅ‚yty sÅ‚uchane w czasach swojej mÅ‚odoÅ›ci. Nagrane na nich utwory zachodniego jazzu i rock and roll’a poprzeplatane byÅ‚y zakazanÄ… rosyjskÄ… muzykÄ™. Te noÅ›niki dźwiÄ™ku nazywano potocznie kośćmi lub żebrami.
13 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków, Stephen Coates zaprezentuje niesamowitą historię zakazanej technologii, kulturę zimnej wojny i ludzkie dążenia do stworzenia dźwięków za pomocą projektu X-Ray Audio. Nie zabraknie fotografii, dźwięków i filmów zawierających zeznania Rosjan z tego okresu.
Stephen Coates - jest kompozytorem i producentem muzycznym. Natknął się na temat nagrywania muzyki na nośniki z zapisem rentgenowskim podczas podróży do Rosji występując z zespołem The Real Tuesday Weld. Absolwent Royal College of Art. Jest szczególnie zainteresowany interakcją między muzyką a kulturą.