Poszukiwanie wspólnego mianownika na AGH – relacja

Jeśli sądzicie, że dopisek Salon w nazwie tego nowego formatu wydarzenia, z którym eksperymentujemy w tym roku, oznacza kameralny klimat, małą grupę słuchaczy i spotkanie przy kawie, jesteście w błędzie. Nasze Salony to spotkania fanów TED i TEDx z prężną i energiczną społecznością uniwersytecką, które już dwukrotnie – w styczniu i w kwietniu – zebrały kilkuset uczestników i odbiły się głośnym echem na krakowskich uczelniach.

Relację z pierwszej edycji TEDxKrakówSalon, która odbyła się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, możecie przeczytać tutaj. Jeśli jesteście ciekawi jak było kwietniu, czytajcie dalej!

W holu budynku U2 na uczestników czekały motywujące do rozmów i interakcji… krakowskie obwarzanki, które z pewnością osłodziły czas oczekiwania na rejestrację. Sala powoli się zapełniała, a w pierwszym rzędzie na rozpoczęcie wydarzenia z niecierpliwością czekali prelegenci tej edycji – Marcin Zastawnik i Łukasz Kostka. Jako pierwszy wystąpił Marcin, który próbował nas namówić na pomoc naukowcom – opowiedział o platformie BOINC, która umożliwia podłączenie każdego komputera do sieci badawczej i udostępnienie jego mocy obliczeniowej. BOINC łączy nie tylko sprzęt, ale i umysły – do projektów potrzebni są chociażby tłumacze i testerzy. Czy jesteście już wystarczająco zmotywowani? My tak!

Marcin Zastawnik opowiada o BOINC (fot. Piotr Jabłoński)

Łukasz przedstawił z kolei koncepcję „inteligentnego miasta”, tworzonego oddolnie i dobrowolnie przez jego mieszkańców. Przekonywał, że inteligencja miasta polega przede wszystkim na jego zdolności do uczenia się, wyciągania wniosków, planowania i rozwiązywania problemów. A jak my możemy pomóc miastu się uczyć? Wchodząc z nim w interakcje – korzystając z komunikacji miejskiej, robiąc zakupy, prowadząc aktywny tryb życia i dzięki temu dając miastu konkretne dane. Zastanówmy się, w jakim mieście chcielibyśmy żyć i pomóżmy mu takim być!

Łukasz Kostka na scenie TEDxKrakówSalon (fot. Piotr Jabłoński)

Na scenie pojawiły się również tzw. ogłoszenia społecznościowe – Richard Lucas opowiedział o szerzeniu idei TED i TEDx i o nowej inicjatywie w Krakowie, jaką jest TEDxKazimierz – pierwsza edycja tego wydarzenia odbędzie się 23 maja, a rejestracja już trwa – więcej możecie dowiedzieć się na stronie internetowej www.tedxkazimierz.com.

Gosia Kuś przedstawiła Open Translation Project. Projekt potrzebuje nie tylko tłumaczy TED Talków, ale po prostu osób, które spiszą tekst wystąpienia w danym języku i w ten sposób przygotują go do tłumaczenia. Jeśli chcielibyście pomóc w ten sposób, piszcie na gosia@tedxkrakow.com.

fot. Wojciech Dyrda

Poza wystąpieniami na żywo oglądnęliśmy jeszcze trzy prelekcje, które możecie zobaczyć pod poniższymi linkami:

1. Janna Levin – The sound the universe makes

2. Steven Johnson – Where good ideas come from

3. David Eagleman – Can we create new senses for humans?

Do jednego z TED Talków wprowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko, Prorektor AGH ds. Kształcenia. W bardzo ciekawy sposób namówił do krytycznego podejścia do otrzymywanej wiedzy, do drążenia głębiej i patrzenia dalej.

Z tym przesłaniem zostawiamy Was na ten tydzień. Więcej zdjęć z wydarzenia możecie zobaczyć na naszym koncie Flickr. Pamiętajcie o rejestracji na TEDxKraków 2015 i śledźcie naszego bloga i Facebooka - powoli uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy tegorocznych prelegentów!

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.