Śmiało możemy powiedzieć, że nowy rok rozpoczęliśmy z przytupem! 15 stycznia w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego razem z kilkuset uczestnikami TEDxKrakówSalon szukaliśmy „wspólnego mianownika”. Czy udało nam się go znaleźć?
Jeszcze przed rozpoczęciem części oficjalnej wydarzenia, jego uczestnicy mieli szansę wyrażenia swoich oczekiwań i pomysłów na przygotowanych w holu białych tablicach. Była to forma integracji uczestników z różnych środowisk – studentów krakowskich uczelni, prelegentów, a także regularnych fanów TEDxKraków.
TEDxKrakówSalon zainaugurował ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak, przekonując audytorium, że najważniejszą inwestycją, jaką możemy podjąć w życiu jest po prostu inwestycja w siebie. Dlaczego? Bo to inwestycja, która zawsze się zwraca, a której owoce możemy przekazywać dalej, inspirując innych. Czy jest coś bardziej pasującego do TEDxKraków, którego mottem jest „inspiring people who are up to something”?
Po prelekcji Księdza Profesora publiczność obejrzała wybrany przez zaproszonego prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr. hab. Stanisława Kistryna, TED Talk Beau Lotto i Amy O’Toole pt. „Nauka jest dla wszystkich, łącznie z dziećmi”. Beau Lotto to naukowiec, który uważa, że nauką mogliby zajmować się wszyscy, a dzieci, ze względu na swoją ciekawość, nadają się do tego idealnie. W swoim TED Talku razem z 12-letnią Amy przedstawił projekt badawczy „Blackawton bees”, którego integralną częścią były dzieci, a sam proces badawczy stanowił po prostu dobrą zabawę.
Kolejnym prelegentem była Monika A. Koperska, zajmująca się chemią konserwatorską. Monika przedstawiła nam ewolucję nośników pamięci, od kamiennych tabliczek przez papirusy, do popularnych dziś pendrivów. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej popularne nośniki pamięci, których używamy na co dzień, mogą być bardzo nietrwałe i przechować nasze dane jedynie na kilka dekad.
Po tym wystąpieniu obejrzeliśmy wybrany tym razem przez panią prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej, dr hab. Annę Siwik, TED Talk Barry’ego Schwartza pt. „Paradoks wyboru”. Shwartz to psycholog, który w swoim wystąpieniu neguje tezę „wolności wyboru” twierdząc, że wybór nie czyni nas bardziej wolnymi, a wręcz przeciwnie – sprawia, że czujemy się sparaliżowani i osaczeni, co w rezultacie czyni nas ludźmi nieszczęśliwymi.
Kolejna część TEDxKrakowSalon to krótkie wystąpienie Małgosi Kuś z Open Translation Project. Jeśli chcielibyście zaangażować się w tłumaczenie TED Talków żeby „idee warte propagowania” mogły dotrzeć do większej liczby osób na całym świecie, napiszcie na gosia@tedxkrakow.com.
Na zakończenie obejrzeliśmy niesamowicie zabawny TED Talk aktorki Julii Sweeney pt. „Ta Rozmowa”, czyli jak rozmawiać z dzieckiem, które zaczyna zadawać coraz więcej pytań. No i jak odpowiedzieć na to najtrudniejsze -skąd się biorą dzieci?
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pierwszym TEDxKrakówSalon. Cieszymy się, że byliście częścią tego wydarzenia i mamy nadzieję, że Wy też macie poczucie, że razem znaleźliśmy wspólny mianownik na różnych płaszczyznach!
Jednocześnie informujemy, że 2015 rok przyniósł jeszcze jedną dużą zmianę – żegnamy się z formatem wydarzenia, jakim było comiesięczne TEDxKrakówCinema. Nie martwcie się jednak, Salony z powodzeniem je zastąpią! Oczekujcie więc informacji o kolejnych wydarzeniach!