Jak wiecie, tematem przewodnim naszej tegorocznej konferencji jest Make! czyli wszystko co związane z radosną twórczością i majsterkowaniem.
Postanowiliśmy zatem dać uczestnikom konferencji możliwość sprawdzenia swoich zdolności manualnych przygotowując specjalny MakerSpace pełen niesamowitych atrakcji.
Już w najbliższy piątek w Starej Zajezdni w trakcie przerw pomiędzy prelekcjami uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w specjalnych mini warsztatach przygotowanych przez najlepsze mejkerskie inicjatywy w Krakowie.
Kogo zobaczymy i co przygotujÄ…:
WORKSHOP Laser & Fab na co dzieÅ„ daje możliwość przeniesienia swoich pomysłów w rzeczywistość oraz poznania wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci materiałów wykorzystywanych do konstrukcji. Podczas konferencji uczestnicy za pomocÄ… gotowych elementów bÄ™da konstruować na planszy Å›wiat. MajÄ… do wykorzystania różnej wielkoÅ›ci pÅ‚ytki, co pozwala na budowÄ™ różnorodnych konstrukcji oraz zabezpieczeÅ„. Kolejnym etapem jest wykorzystanie stworzonego Å›wiata do gry. Polega ona na wyrzucaniu kulki z procy tak, aby trafiÅ‚a w cel, jakim jest któraÅ› z konstrukcji (podobnie jak w grze „Angry Birds”).
Maker Space Kraków wspiera metodologicznie i technologicznie interdyscyplinarne zespoły projektowe. Społeczność Makerów, ludzi lubiących design, technologię i wytwarzanie rzeczy. W dniu wydarzenia uczestnicy warsztatu będą mieli okazję zobaczyć jak działa rewolucyjny układ Makey Makey. Pozwoli on na świetną zabawę między uczestnikami, którzy odkryją, że prawie wszystko wokół Nas możemy przekształcić w kontroler.
Wiecie co to silniki homopolarne? Wytwórnia – przestrzeÅ„ kreatywna w centrum Krakowa, otwarty warsztat i pracownia, Å‚Ä…czÄ…ca w sobie idee Fabrication Labolatory i co-workingu pokaże nam jak one dziaÅ‚ajÄ…. Wystarczy zwykÅ‚a bateria, magnes, kawaÅ‚ek drutu i dobry pomysÅ‚, by w kilka chwil powstaÅ‚a maÅ‚a zabawka. Podczas warsztatu przygotowanego przez WytwórniÄ™ uczestnicy poznajÄ… zasadÄ™ dziaÅ‚ania silników homopolarnych i bÄ™dÄ… mogli popisać siÄ™ kreatywnoÅ›ciÄ… w stworzeniu najciekawszej konstrukcji.
Hackerspace Kraków jest laboratorium otwartym dla społeczności lokalnej, w którym znajdują się warsztaty elektroniczne, spotykają się hakerzy, ludzie zainteresowani technologią i majsterkowicze. Specjalnie na TEDxKraków przygotowali aż cztery różne warsztaty:
1. Elementarny warsztat z budowy jeżdżących szczoteczek.
2. Elektroniczna Biżuteria składająca się z diody trójkolorowej (RGB, mogącej świecić na praktycznie dowolny kolor), baterii i małego kontrolera, który uczestnicy warsztatów będą mieli za zadanie wszyć w materiał i stworzyć bransoletkę, kolczyki lub coś zupełnie innego.
3. Stellaris LaunchPad to odpowiednik Arduino. Po warsztatach z programowania tego urządzenia każdy z uczestników będzie mógł wykonany przez siebie układ zabrać ze sobą wraz z instrukcją co jeszcze można z tym zrobić.
4. Podstawy Lutowania i Grający Ołówek. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję nauczyć się jak obsługiwać lutownicę, a także zbudować swój pierwszy grający ołówek, który podczas rysowania jednocześnie gra.
Ostatnia inicjatywa to znani z zeszÅ‚ego roku Materialination – najwiÄ™ksza spoÅ‚eczność fanów druku 3D w Polsce. Dla uczestników TEDxKrakow Materialination przygotowaÅ‚o warsztaty tworzenia prostego, spersonalizowanego modelu 3D. W trakcie wydarzenia, na bieżąco bÄ™dziemy drukować zaprojektowane przez uczestników przÄ™sÅ‚a, które nastÄ™pnie utworzÄ… jeden, wspólny, dÅ‚ugi TEDx-owy Å‚aÅ„cuch.
Partnerem MakerSpace jest CapGemini, dzięki któremu mogliśmy wyposażyć nasze stanowiska w niezbędne do pracy narzędzia i gadżety!
O efektach majsterkowania uczestników TEDxKraków będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem Facebook-a a także naszego bloga!
Stay tuned!