Przedstawiamy prelegentów TEDxKraków 2013: Jeroen Beekmans

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób możecie kształtować wygląd Waszego miasta? Czy w ogóle wierzycie, że macie jakiś wpływ na to, jak wygląda życie w Waszej okolicy? Nasz kolejny prelegent, Jeroen Beekmans, holenderski specjalista w dziedzinie geografii humanistycznej i współzałożyciel popularnego na świecie bloga o nazwie „The Pop-Up City”, już niedługo odwiedzi Kraków i opowie nam o koncepcji elastycznej urbanistyki i architektury, czyli o tym, jak możemy rzeczywiście zmieniać swoje miasto na lepsze.

Jeszcze dziesięć lat temu planowanie rozwoju miasta należało wyłącznie do specjalistów, którzy tworzyli ogólny plan zabudowy, projektując budynki i inne obiekty tak, aby przetrwały co najmniej sto lat. Wraz z postępem globalizacji i rozwojem nowoczesnych technologii doszło jednak do zmian, które zakwestionowały tradycyjne myślenie o urbanistyce. Skoro rzeczywistość pędzi naprzód tak szybko, czy można jeszcze mówić o „planowaniu miasta”?

Dodatkowo, kryzys gospodarczy niejako wymusił konieczność wypracowania nowej interpretacji pojęcia „urbanistyka”, w której czynnik „miękki” (ludzie) odgrywa co najmniej tak samo ważną rolę jak czynnik „twardy” (budynki i inne fizyczne struktury miasta). Wszędzie na świecie można zaobserwować nowy trend – lokalne społeczności przejmują inicjatywę kształtowania własnego środowiska i zaczynają tworzyć autorskie projekty w mieście, takie jak np. wspólne ogrody, sezonowe restauracje na rogu ulicy czy bary czekoladowe.

Właśnie takie przedsięwzięcia, których coraz więcej w różnych częściach świata, zainspirowały Jeroena i jego wspólnika, Joopa de Boera, do założenia bloga „The Pop-Up City”. Pomysł zrodził się w 2008 roku podczas ich wspólnej wycieczki do Berlina, który tak ich zachwycił swoją różnorodnością, ilością wydarzeń, projektów i sztuką uliczną, że aż postanowili podzielić się swoim doświadczeniem na blogu.

Dzisiaj Jeroen i Joop, kuratorzy „The Pop-Up City”, mają nie tylko rzesze wiernych czytelników na całym świecie, ale także wsparcie międzynarodowego zespołu reporterów, którzy codziennie dodają nowe informacje na temat ciekawych inicjatyw oddolnych, które wpływają na życie i rozwój obszarów miejskich w różnych szerokościach geograficznych. W szczególności skupiają się na nowych koncepcjach, strategiach i metodach działania, wcielających w życie ideę elastycznej urbanistyki. Krótko mówiąc, blog opisuje te zjawiska, które świadczą o przejściu od „planowania miasta” przez fachowców do wspólnego „tworzenia miasta” przez wszystkich mieszkańców.

Tego rodzaju zagadnienia mieszczą się polu zainteresowań geografii humanistycznej miasta. Jeśli wcześniej nie spotkaliście się z takim terminem, oto małe wyjaśnienie: miasto odgrywa ważną rolę w badaniach genezy i rozwoju każdego społeczeństwa. Jest bowiem jednym z filarów cywilizacji, tworząc środowisko ludzkiej egzystencji oraz przestrzeń do realizacji potrzeb i pragnień człowieka. Trudno się z tym nie zgodzić, prawda?  Mało tego, popatrzcie na statystyki: miasta zajmują tylko 2 proc. powierzchni Ziemi, a żyje w nich ponad 50 proc. ludzi na świecie. W 2050 roku aż 70 proc. mieszkańców planety będzie mieszkać w miastach, a w Unii Europejskiej już tak jest.

Podczas swojego wystąpienia na scenie TEDxKraków, Jeroen podejmie temat, który świetnie wpisuje się w hasło tegorocznej konferencji Make! Opowie nam o globalnej zmianie w dziedzinie urbanistyki, czyli o tym, jak „city-planning” przeradza się w „city-making” i co to może oznaczać dla nas, a szerzej – dla miasta, w którym żyjemy.

This entry was posted in TEDxKraków and tagged . Bookmark the permalink.