Kto powiedział, że nie można stworzyć czegoś z niczego? Weź dwa plastikowe i cztery metalowe wiadra po farbie, kilka butelek po wodzie, jeden garnek, jeden plastikowy kosz na śmieci, łańcuch rowerowy, trochę drutu, zawias, sprężyny z materaca, kilka gwoździ, taśmę izolacyjną i masz w pełni funkcjonalną perkusję. Teraz zbierz kilku znajomych, namów ich, by stworzyli własne gitary, trąbki i klawisze i masz zespół. Proste, prawda?!
Może nie jest to aż takie łatwe, jak się wydaje, ale na pewno da się to zrobić, czego najlepszym przykładem jest polski zespół muzyczny Recycling Band. W skład zespołu wchodzą: Kamil Kędzierski (ButloGitara), Marcin Nenko (ButloBas), Dominik Stankiewicz (odpadowa perkusja), i Piotr Bolanowski (instrumenty klawiszowe).
Pomysł stworzenia instrumentów recyklingowych powstał w 2011 roku. Po pierwsze, miał za zadanie zwrócić uwagę odbiorców na globalny problem zanieczyszczenia środowiska i wartość recyklingu, po drugie, wynikał z konieczności posiadania gitary basowej przy studenckim budżecie. Ten zespół dokonał obu rzeczy za jednym zamachem i to w bardzo krótkim czasie, występując na ulicach i scenach wielu miast europejskich. Podbił również serca polskich fanów, uczestnicząc w piątej edycji polskiej wersji programu Mam Talent, gdzie dotarł do finału.
Skład Recycling Band tworzą instrumentaliści z dość nietypowym wykształceniem: Kamil Kędzierski jest absolwentem metalurgii na AGH, Marcin Nenko i Dominik Stankiewicz studiują na Akademii Muzycznej w Krakowie, podobnie jak Piotr Bolanowski, który wcześniej ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Nowym Sączu.
Grają na gitarach basowych i akustycznych, ukulele, bębnach, trąbkach, skrzypcach i klawiszach wykonanych z materiałów takich jak: stare drewniane drzwi, stoły, butelki po wodzie, materace, grzebienie, wiadra i puszki po farbie. Kto wie, może nawet stworzą jakiś nowy instrument specjalnie na październikowy TEDxKraków!