Przedstawiamy prelegentów TEDxKraków 2013: Roger Antonsen

Pamiętacie lekcje fizyki i matematyki w szkole? Jak często byliście znudzeni? Czy zdarzało się, że nie mieliście pojęcia, o czym mówi nauczyciel? Takie problemy doskonale rozumie nasz kolejny prelegent, Roger Antonsen, który w 2008 roku otrzymał tytuł doktora informatyki na norweskim Uniwersytecie Oslo, w dziedzinie logiki, teorii dowodu i automatycznego wnioskowania. Niestety nie umiał się cieszyć z własnej rozprawy doktorskiej, bo miał poczucie, że ta praca nie ma żadnego związku z „życiem, miłością ani ludźmi”. Do tego nie podobał mu się sposób nauczania przedmiotów ścisłych, którego sam doświadczył jako uczeń, a później student i doktorant – jego zdaniem stosowane powszechnie metody kształcenia były nudne, oderwane od rzeczywistości i zbyt abstrakcyjne, aby młodzi ludzie mogli pokochać naukę. Postanowił coś z tym zrobić.

Roger ma rozległe zainteresowania – uwielbia żonglowanie, matematykę i wszelkiego rodzaju łamigłówki. Po obronie doktoratu zapisał się na kursy humanistyczne z filozofii, sztuki, łaciny i kulturoznawstwa. Obecnie jest zaangażowany w projekty dotyczące nowatorskich metod nauczania przedmiotów ścisłych. W ramach jednego z takich przedsięwzięć opracował piłeczki do żonglowania, które wewnątrz mają zainstalowane mikrokontrolery Arduino – kiedy żonglujesz, piłeczki zaczynają świecić, a ponieważ komunikują się między sobą, to zmieniają kolory w zależności od aktywności żonglera. Mało tego, podczas żonglowania dane z Arduino są przesyłane do komputera, dzięki czemu Roger może potem wyjaśnić matematyczne zasady rządzące żonglowaniem. Okazuje się, że matematyka może być jednak świetną zabawą!

W swoich wykładach, pokazach i projektach, Roger „chce prezentować nauki ścisłe w nowatorski sposób, aby zainspirować nowe pokolenia myślicieli i zmienić stereotypowe myślenie o matematyce i informatyce”. Jest przekonany, że im więcej uczniów i studentów zrozumie i polubi nauki ścisłe i technologię, tym lepszy będzie świat wokół nas. Jak mówi, kreatywność młodych ludzi nie zna granic – wystarczy obudzić w nich ciekawość i chęć do działania.

Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Informatyki na Uniwersytecie w Oslo. Uczy logiki, pisze swoją pierwszą książkę i prowadzi uczelnianą pracownię „makerspace”, w której mogą się wyżyć młodzi odkrywcy, miłośnicy majsterkowania i fani eksperymentów z nowoczesną technologią.

Już 25 października Roger wystąpi na scenie TEDxKraków i na pewno zarazi nas wszystkich swoją pomysłowością i pozytywną energią. Jeśli jeszcze nie zapisaliście się na konferencję, dzisiaj ostatni dzwonek, aby wysłać zgłoszenie! Za parę godzin zamykamy rejestrację!

This entry was posted in TEDxKraków and tagged . Bookmark the permalink.