Events > TEDxKraków Hackathon

Hackaton

Dzień przed konferencją TEDxKraków swoją premierę miała nasza kolejna inicjatywa - TEDxKrakow Hackathon, czyli nocne programowania na rzecz lokalnej społeczności. Spotkanie odbyło się w centrum co-workingowym KOMPANY przy ul. Berka Joselewicza 21 w Krakowie.

Na początku wydarzenia została zaprezentowana baza różnych danych z Województwa Małopolskiego oraz nakreślono obszary, które mogły stać się przedmiotem późniejszych prac tworzonych podczas całonocnego Hackatonu. Każdy mógł zgłosić swój pomysł - wystarczyło jedynie przekonać innych, że warto zamienić go w realnie działającą aplikację, program czy stronę www.

Zwycięska aplikacja pomaga wybrać odpowiedni do zamieszkania powiat czy dzielnicę według kilku kryteriów, którymi są m.in. ilość obszarów zielonych w okolicy, czy poziom bezpieczeństwa.

Pomysł został zaprezentowany na scenie TEDxKraków 21-ego września.

Zainspirowani możliwościami jakie dają ogólnodostępne dane i wspólne programowanie, postanowiliśmy powołać do życia inicjatywę API Małopolska. Poniżej przedstawiamy przykłady aplikacji, które 5 drużynom udało stworzyć w przeciągu jednego wieczoru. Wierzymy, że inicjatywa mAPI przyniesie jeszcze więcej ciekawych pomysłów na wykorzystanie danych.

Małopolska API / mAPI

Projekt jest oddolną inicjatywą, w której ludzie z różnych branż, pasjonaci rozwiązań open source stawiają przed sobą wspólne cele i wolnym czasie dążą do ich realizacji. Ideą, która przyświeca mAPI jest stworzenie ogólnodostępnej platformy, zawierającej szerokie dane publiczne i tym samym ułatwienie programistom tworzenia użytecznych społecznie aplikacji.

Dlaczego to robimy ?

 • Zależy nam na poprawie jakości życia w Małopolsce
 • Chcemy stworzyć nowoczesne narzędzie wpływu na region
 • Pragniemy rozpocząć debatę publiczną opartą o dane
 • Zależy nam na rozwoju przedsiębiorczości
 • Pragniemy zwiększenia zaangażowania obywateli w życie społeczne
 • Chcemy zwiększyć przejrzystość decyzji władz
 • Wierzymy, że API podniesie jakość aplikacji tworzonych dla społeczeństwa
 • Uwielbiamy tworzyć coś nowego

WIZJA:

 • Pomagamy instytucjom udostępnić dane we właściwej formie
  • Sprawdzamy jakie dane są najbardziej atrakcyjne dla developerów
  • Opracowujemy zestaw dobrych praktyk
  • Służymy doradztwem w zakresie formatów danych, architektury, technicznych możliwości udostępniania
  • Pomagamy gromadzić, przechowywać i udostępniać dane
 • Pomagamy developerom korzystać z danych
  • Katalogujemy i opisujemy dane
  • Organizujemy warsztaty
  • Monitorujemy dane
  • Tworzymy przykłady aplikacji

Podobne inicjatywy:

Co nas wyróżnia? Skupiamy się na API i na developerach.

Dołącz do Nas: Google Group Małopolska API https://groups.google.com/forum/?hl=pl↦fromgroups#!forum/m-api


Projekty stworzone podczas TEDxHackatonu

Shrank (.NET)

Zwycięska aplikacja stworzona 20 września, w trakcie pierwszego w Polsce TEDxKrakow Hackathon !

Zadaniem aplikacji jest pomoc przy wyborze najlepszej dzielnicy do zamieszkania. Dzięki Shrank każdy użytkownik może wytypować rejon Krakowa, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom. Najpierw, przy pomocy umieszczonych w aplikacji suwaków, należy ustalić które cechy idealnej dzielnicy są najważniejsze, a które mniej ważne. Wyboru dokonujemy na pięciu skalach:

 • Ekologia - czyli ilość terenów zielonych w okolicy oraz odległość od parków i placów zabaw.
 • Bezpieczeństwo - docelowo czynnik ten ma określać stopień przestępczości, oszacowany na przykład na podstawie policyjnych statystyk.
 • Rodzina - czynnik odzwierciedlający kombinację skali ekologia, oraz średniego wieku mieszkańców danego rejonu.
 • Prestiż - czyli średnie ceny nieruchomości w dzielnicy.
 • Komunikacja - skala odzwierciedlająca ilość przystanków środków komunikacji miejskiej w najbliższej okolicy.

W odpowiedzi Shrank wyświetli mapę dzielnic miasta, oraz ich listę posortowaną według preferencji użytkownika. Aplikacja zaprojektowana została z myślą o agencjach nieruchomości, oraz ich klientach, którzy dzięki widgetowi umieszczonemu na stronie agencji, będą mogli wytypować najlepszy dla nich rejon miasta

skład zwycięskiej drużyny z firmy Infusion - Bartek Wasielak, Stuart Holywell, Tomasz Masternak i Bartosz Tupta - graphic designer

LUMINIS RESEARCH

http://www.luminis-research.com/demo-mlp/

Zmiany demograficzne w Małopolsce: Przesuwając myszką po wyświetlanym roku, możesz zmienić bieżące położenie wykresu. Kliknięcie na legendzie powoduje schowanie/pokazanie odpowiedniej krzywej.

http://www.luminis-research.com/demo-mlp/migrations.html

Wizualizacja kierunkow migracji (zsumowana z wszystkich lat) - po najechaniu kursorem na dany powiat pokazuja sie krzywe z glownymi kierunkami migracji (na zielono - przewaza migracja w kierunku wybranego powiatu; na czerwono - przewaza emigracja z wybranego powiatu).

Love KRK (iOS)

LoveKRK to aplikacja, dzięki której w prosty i inticyjny sposób odnajdziesz osoby spełniające określone wymagania. Przechodząc przez 4 kolejne ekrany w smatfonie (wybierając płeć, wiek, stan cywilny, narodowość) dowiesz się ile takich osób zamieszkuje Gminę Kraków. Funkcjonalność ta może być pomocna w szukaniu wymarzonej partnera/partnerki, odpowiednich przyjaciół czy po prostu miłych sąsiadów. Jest dobrym początkiem dla bardziej zaawansowanej aplikacji, która w przyszłości może zawężać wyniki do wybranych dzielnic czy osiedli, a także wskazywać drogę do najbliższej poszukiwanej osoby. LoveKRK to początek interaktywnego jednoczenia osób wykorzystującego dostępne dane publiczne i zaawansowane technologie.

QUIZ (Java)

Co wyróżnia naszą aplikację od innych?

Stworzyliśmy silnik do generowania pytań który z samych danych potrafi tworzyć pytania o odpowiedzi "TAK" lub "NIE". Wykorzystaliśmy po kilka reguł do każdej z baz danych żeby nie tracić czasu na ręczne tworzenie pytań. Dzięki temu mieliśmy dziesiątki tysięcy unikalnych pytań i odpowiedzi. Uważaliśmy że taki quiz promowałby i pokazywał w ciekawy i śmieszny sposób informacje oraz dane które otrzymaliśmy.

Na 3 obrazkach widać po kolei:

 1. Menu naszej aplikacji
 2. Wybór ilości użytkowników
 3. Ekran gry z przykładowym pytaniem