Przedstawiamy Prelegentów TEDxKraków – Iwona Olszowska

Jeśli jeszcze się wahacie czy sobotę 13 czerwca spędzić razem z nami na konferencji TEDxKraków, przedstawiamy Wam niezwykłą osobę, która stanie na scenie i zaprezentuje coś co znacznie wykracza poza formę statecznego wykładu.

Iwona Olszowska, wybitna polska tancerka, choreografka i nauczycielka tańca współczesnego w swojej pracy skupia się na świadomości ciała oraz improwizacji kontaktowej. Występ, z którym zagości na tegorocznej konferencji, będzie miał formę lecture performance, łączącym w sobie elementy choreografii i wykładu. Ta tańczono-opowiadana prezentacja zatytułowana Koncert na Organy to „cielesny koncert” według niespotykanej partytury powstały z uważności, zestrojenia z ciałem, umysłem i duchem. Ruchowa improwizacja otwierająca przestrzeń na odmienne percepcje.

KONCERT na ORGANY
Koncept: Iwona Olszowska, Marcin Janus
Taniec improwizowany: Iwona Olszowska
Muzyka: Marcin Janus
Ilustracje: Dobrochna Sobek.

fot. Zofia Bermejo Darska

fot. Zofia Bermejo Darska

 

Iwona Olszowska - Jest założycielką i kierownikiem artystycznym Eksperymentalnego Studia Tańca EST, działającego przy SCKM w Krakowie. Realizowała wiele swoich projektów tanecznych w USA, tańczyła m.in. w Nowym Jorku (Judson Church, Art At University Settlement) i Waszyngtonie (Marvin Theater, George Washington University, Corcoran Gallery). W Ameryce Północnej uczyła się warsztatu ruchowego (na Uniwersytecie Alabama i George Mason w USA oraz na Uniwersytecie Calgary w Kanadzie). Tańczy od 1984 a choreografie tworzy od 1987 roku. W swych pracach odwoływała się do innych dziedzin sztuki, czerpała inspiracje z muzyki, malarstwa, literatury. Przez krytyków jej występy są określane jako “nowe polskie horyzonty w tańcu współczesnym”.

 

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.