Przedstawiamy prelegentów TEDxKraków 2015: Stephen Coates

Niezwykła historia zakazanej muzyki, zimnowojenna kultura i sowiecka nieautoryzowana technologia nagrywania płyt – o tym opowie muzyk i producent Stephen Coates.

W powojennym Związku Radzieckim zarówno przemysł muzyczny jak i sam repertuar były całkowicie kontrolowane przez państwo. Miłośnicy fonografii ryzykowali więzienie stosując nieprzeciętne, a wręcz nielegalne techniki reprodukcji aby dzielić się ulubionymi piosenkami. Nie mieli dostępu do konwencjonalnych sposobów rejestracji dźwięku jednak dzięki swojej pomysłowości znaleźli sposób, żeby osiągnąć zamierzony cel. Wielu starszych ludzi z dawnego ZSRR pamięta dziwnie giętkie płyty słuchane w czasach swojej młodości. Nagrane na nich utwory zachodniego jazzu i rock and roll’a poprzeplatane były zakazaną rosyjską muzykę. Te nośniki dźwięku nazywano potocznie kośćmi lub żebrami.

13 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków, Stephen Coates zaprezentuje niesamowitą historię zakazanej technologii, kulturę zimnej wojny i ludzkie dążenia do stworzenia dźwięków za pomocą projektu X-Ray Audio. Nie zabraknie fotografii, dźwięków i filmów zawierających zeznania Rosjan z tego okresu.

Stephen Coates - jest kompozytorem i producentem muzycznym. Natknął się na temat nagrywania muzyki na nośniki z zapisem rentgenowskim podczas podróży do Rosji występując z zespołem The Real Tuesday Weld. Absolwent Royal College of Art. Jest szczególnie zainteresowany interakcją między muzyką a kulturą.

This entry was posted in Bez kategorii and tagged . Bookmark the permalink.