TEDxKrakówLive 2014: Prosto z Vancouver do Krakowa

Co musiałoby się stać, aby Bill Gates wystąpił tego samego dnia na jednej scenie ze Stingiem? I aby Bill nie musiał Stingowi płacić, a Sting nie musiał Billowi śpiewać? Jeśli myślicie o nowatorskich akcjach charytatywnych, to zimno, mróz! A więc o co chodzi? O trzy litery: TED, jak Technology, Entertainment, Design.

Znana na całym świecie, prestiżowa konferencja obchodzi w tym roku okrągłe, trzydzieste urodziny. Jak przystało na dorosłą kobietę (konferencja w języku polskim jest rodzaju żeńskiego; to nic, że w tym wypadku nosi męskie imię TED, taki dżender, a co!), świętuje zmianę kodu z przytupem. Organizowana w poprzednich latach w Long Beach w Kalifornii, przenosi imprezę do Kanady, wybierając zapierającą dech w piersiach lokalizację w nowo otwartym Centrum Konferencyjnym w Vancouver, położonym nad przystanią wodną z widokiem na góry (sic!).

Już we środę 19 marca o godzinie 16.00 w Klubie Pauza przy ulicy Floriańskiej 18 w Krakowie organizujemy TEDxKrakówLive 2014, czyli transmisję TED Live z Vancouver. Znamienny tytuł konferencji, „The Next Chapter” („Następny rozdział”), zapowiada – jak się zdaje – gotowość organizatorów na przyjęcie zmian, jakie niesie ze sobą rozwój nauki, technologii i społeczeństwa, a jednocześnie skłania do spojrzenia wstecz i refleksji nad tym, co się wydarzyło na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat – zarówno na świecie, jak i w debacie publicznej inspirowanej przez TED.

Okrągła rocznica to dobry pretekst, aby przyjrzeć się krytycznie własnym dokonaniom i zastanowić nad tym, dokąd zmierzają idee warte rozpowszechniania; co przynoszą społecznościom w różnych częściach świata i jakie są losy prelegentów, którzy niegdyś występowali na scenie TED. Z tego też powodu czeka nas nie lada gratka, bowiem poza „tradycyjnymi” sesjami tematycznymi, będą również tzw. sesje „All Stars”, podczas których wystąpią najlepsi z najlepszych, „miotacze idei”, jakby powiedział nasz krakowski prelegent, Waldemar Domański.

Kto wystąpi w Vancouver?

Lista prelegentów pęcznieje od znakomitych nazwisk, znanych ze świata biznesu, nauki, sztuki, polityki, rozrywki i designu. Poza Stingiem i Billem Gates’em, wystąpią m.in.: Isabel Allende, zaliczana do grona najbardziej popularnych współczesnych pisarzy hiszpańskojęzycznych; psycholog Philip Zimbardo, autor słynnego eksperymentu więziennego z 1971 roku, w którym badał skąd się bierze w ludziach zło; Taylor Wilson, który mając 14 lat, stał się najmłodszym człowiekiem w historii, jakiemu udało się dokonać syntezy jądrowej – jak pamiętacie, Taylor wystąpił na TED w zeszłym roku i opowiedział o tym, do czego wykorzystuje doświadczenie, które zdobył podczas budowania reaktora w garażu rodziców.

Na marginesie, wystąpi również William Kamkwamba, od którego zaczęła się moja własna przygoda z TED talkami i od którego ciągle się uczę, że nie ma rzeczy niemożliwych… Ten młody chłopak z biednej wioski w Republice Malawi, we wschodniej Afryce, ocalił siebie i swoich bliskich od klęski głodowej podczas suszy: skonstruował z resztek złomu prostą elektrownię wiatrową, która umożliwiła nawadnianie pól uprawnych. Skąd wiedział, jak przemienić siłę wiatru na energię elektryczną? Pożyczył książkę z biblioteki i nie słuchał głosów tych, którzy mówili mu, że się nie uda.

Po co  nam transmisja w Krakowie?

Zanim nagrania z konferencji w Vancouver trafią na stronę TED, minie kilka dobrych tygodni. Jedyna możliwość, aby mieć do nich dostęp na gorąco, to udział w naszym wydarzeniu TEDxKrakówLive. Organizujemy je we środę 19 marca o godzinie 16.00 w Klubie Pauza przy ulicy Floriańskiej 18. My, to znaczy grupa wolontariuszy TEDxKraków pod batutą Uli Madej, która jest odpowiedzialna w naszym zespole za komunikację i newslettery, a teraz wzięła na siebie licencję z TED, aby przygotować TEDxKrakówLive.

Powyżej prelegenci sesji „Wish” (od lewej): Zak Ebrahim (peace activist), Melinda Gates (philanthropist), Bill Gates (philanthropist), Charmian Gooch (anti-corruption activist), Sting (composer, singer, author, actor, activist).

Obejrzymy wspólnie dwie sesje: „Wish” („Pomyśl życzenie”), podczas której wystąpią m.in. Bill i Melinda Gates’owie oraz Sting, a następnie „All Stars Session 2: Beauty and the Brain” („Piękno i umysł”), w której usłyszymy m.in. profesora Zimbardo i Williama Kamkwambę, o których wspomniałam wcześniej. Streaming zakończymy około godziny 21.00, a po nim zapraszamy na afterparty.

Co jeszcze w programie?

Ponieważ bardzo nam zależy, aby TEDtalki, które razem obejrzymy nie uleciały gdzieś w eter, ale zainspirowały nas wszystkich do konkretnych działań tutaj, w Krakowie, chcemy zaproponować Wam małą burzę mózgów: w przerwie pomiędzy pierwszą a drugą sesją. Spróbujemy się wspólnie zastanowić, czy idee, które dojdą do głosu na scenie TED w Vancouver, mogą mieć realne zastosowanie na naszym podwórku. Jeśli tak, to co trzeba zrobić, żeby to osiągnąć? Kogo zaprosić do współpracy? A może coś podobnego już się dzieje w Krakowie? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych pomysłów! Po cichu liczymy na to, że ten wieczór w Pauzie może być początkiem jakiejś nowej inicjatywy, nowego ciekawego projektu… :)

Druga sprawa to nominacje do nagrody TED. Jak niektórzy wiedzą, raz do roku przyznawana jest TED Prize w wysokości 1 miliona dolarów. Można nominować kogo się chce, nawet siebie samego (!). Nagroda taka jest przeznaczona dla wybitnego człowieka, który dzięki niej może zmienić świat na lepsze. Zanim zaczniemy pierwszą sesję, chcielibyśmy porozmawiać z Wami na temat ewentualnych kandydatów z naszego regionu, których można by nominować. Zastanówcie się, czy jest ktoś taki w Krakowie lub w Polsce, ktoś, kto podobnie jak poprzedni laureaci TED Prize jest w stanie pociągnąć za sobą tłumy i w kilka lat poprowadzić niesamowity projekt, mający realny wpływ na życie świata. Jeśli dyskusja okaże się owocna, mamy czas do końca marca, aby oficjalnie zgłosić nominację do nagrody TED Prize 2015. Więcej o tej inicjatywie na naszym blogu  za kilka dni.

Gdzie się zarejestrować i ile to kosztuje?

Wstęp na TEDxKrakówLive jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prowadzimy rejestrację uczestników. Wystarczy wypełnić ten formularz. Przy okazji rejestracji, możecie też zamówić kubek KeepCup z logotypem TEDxKraków. Kubek służy do tego, aby go ze sobą nosić i używać – zamiast zaśmiecać Kraków jednorazówkami. Szykujemy fajną akcję z lokalnymi kawiarniami, które będą nagradzać klientów z kubkiem TEDxKraków zniżkami na kawę. Szczegóły wkrótce.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i do spędzenia z nami tych kilku inspirujących godzin. Czekamy na Was 19 marca w Klubie Pauza (ul. Floriańska 18, podziemia) o godz. 16.00!

This entry was posted in TEDxKrakówLife and tagged , . Bookmark the permalink.