MakerSpace – tylko dla prawdziwych majsterkowiczów!

Jak wiecie, tematem przewodnim naszej tegorocznej konferencji jest Make! czyli wszystko co związane z radosną twórczością i majsterkowaniem.

Postanowiliśmy zatem dać uczestnikom konferencji możliwość sprawdzenia swoich zdolności manualnych przygotowując specjalny MakerSpace pełen niesamowitych atrakcji.

Już w najbliższy piątek w Starej Zajezdni w trakcie przerw pomiędzy prelekcjami uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w specjalnych mini warsztatach przygotowanych przez najlepsze mejkerskie inicjatywy w Krakowie.

Kogo zobaczymy i co przygotują:
WORKSHOP Laser & Fab na co dzień daje możliwość przeniesienia swoich pomysłów w rzeczywistość oraz poznania właściwości materiałów wykorzystywanych do konstrukcji. Podczas konferencji uczestnicy za pomocą gotowych elementów będa konstruować na planszy świat. Mają do wykorzystania różnej wielkości płytki, co pozwala na budowę różnorodnych konstrukcji oraz zabezpieczeń. Kolejnym etapem jest wykorzystanie stworzonego świata do gry. Polega ona na wyrzucaniu kulki z procy tak, aby trafiła w cel, jakim jest któraś z konstrukcji (podobnie jak w grze „Angry Birds”).

Maker Space Kraków wspiera metodologicznie i technologicznie interdyscyplinarne zespoły projektowe. Społeczność Makerów, ludzi lubiących design, technologię i wytwarzanie rzeczy. W dniu wydarzenia uczestnicy warsztatu będą mieli okazję zobaczyć jak działa rewolucyjny układ Makey Makey. Pozwoli on na świetną zabawę między uczestnikami, którzy odkryją, że prawie wszystko wokół Nas możemy przekształcić w kontroler.

Wiecie co to silniki homopolarne? Wytwórnia – przestrzeń kreatywna w centrum Krakowa, otwarty warsztat i pracownia, łącząca w sobie idee Fabrication Labolatory i co-workingu pokaże nam jak one działają. Wystarczy zwykła bateria, magnes, kawałek drutu i dobry pomysł, by w kilka chwil powstała mała zabawka. Podczas warsztatu przygotowanego przez Wytwórnię uczestnicy poznają zasadę działania silników homopolarnych i będą mogli popisać się kreatywnością w stworzeniu najciekawszej konstrukcji.

Hackerspace Kraków jest laboratorium otwartym dla społeczności lokalnej, w którym znajdują się warsztaty elektroniczne, spotykają się hakerzy, ludzie zainteresowani technologią i majsterkowicze. Specjalnie na TEDxKraków przygotowali aż cztery różne warsztaty:
1. Elementarny warsztat z budowy jeżdżących szczoteczek.
2. Elektroniczna Biżuteria składająca się z diody trójkolorowej (RGB, mogącej świecić na praktycznie dowolny kolor), baterii i małego kontrolera, który uczestnicy warsztatów będą mieli za zadanie wszyć w materiał i stworzyć bransoletkę, kolczyki lub coś zupełnie innego.
3. Stellaris LaunchPad to odpowiednik Arduino. Po warsztatach z programowania tego urządzenia każdy z uczestników będzie mógł wykonany przez siebie układ zabrać ze sobą wraz z instrukcją co jeszcze można z tym zrobić.
4. Podstawy Lutowania i Grający Ołówek. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję nauczyć się jak obsługiwać lutownicę, a także zbudować swój pierwszy grający ołówek, który podczas rysowania jednocześnie gra.

Ostatnia inicjatywa to znani z zeszłego roku Materialination – największa społeczność fanów druku 3D w Polsce. Dla uczestników TEDxKrakow Materialination przygotowało warsztaty tworzenia prostego, spersonalizowanego modelu 3D. W trakcie wydarzenia, na bieżąco będziemy drukować zaprojektowane przez uczestników przęsła, które następnie utworzą jeden, wspólny, długi TEDx-owy łańcuch.

Partnerem MakerSpace jest CapGemini, dzięki któremu mogliśmy wyposażyć nasze stanowiska w niezbędne do pracy narzędzia i gadżety!

O efektach majsterkowania uczestników TEDxKraków będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem Facebook-a a także naszego bloga!

Stay tuned!

This entry was posted in TEDxKraków. Bookmark the permalink.