TEDxKrakówLive…Czyli Na Żywo z TED Global

Nasz czerwcowy TEDxKrakówLive przyciągnął tłumy ludzi gotowych na konfrontację swojej wiedzy z najnowszymi teoriami krążącymi po świecie. Nadawaliśmy na żywo z konferencji TEDGlobal, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Edynburgu i była poświęcona tematowi “Think Again”.

Pierwsza sesja “Money Talks” miała za zadanie zachęcić nas do zredefinionwania naszego pojęcia o pieniądzu i jego wpływie na nasze życie i na ekonomię kraju w którym żyjemy. Chrystia Freeland opowiadała o rosnącej przepaści między biednymi a mega-bogatymi,  Didier Sornette badał tematykę przewidywania kryzysów finansowych, Annette Heuser proponowała reformy agencji ratingowych, Mariana Mazzucato opowiedziała o radykalnych innowacjach w gospodarce, Apollo Robbins pokazał jak skradł zegarki z naszych nadgarstków i telefony z naszych kieszeni, a Toby Eccles zademonstrował swój radykalny instrument finansowy, który rozwiąże problemy prywatnych inwestorów. Tematy były poważne, ale również niezmiernie ważne, ponieważ mają one wpływ na życie każdego z nas.

W czasie pierwszej przerwy  wymieniliśmy się przedmiotami, które kiedyś nas zainspirowały by pozytywnie wpłynąć na życie innych. Również  ogłosiliśmy trzech tegorocznych prelegentów głównej konferencji TEDxKraków – Make! która odbędzie się 25 października br. w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Są nimi: Vadik Mermeladov (współtwórca oraz dyrektor kreatywny lapka.com), Michał Żołnowski (lekarz i astrofotograf) oraz Steve Crawshaw (dyrektor w Amnesty International). Również przeprowadziliśmy burzę mózgów poszukując pomysłów na tegorocznych prelegentów: active makers (aktywiści), creators – DIY (twórcy), i makers’ makers (nauczyciele). Dziękujemy Wam za wszystkie kreatywne pomysły!

Druga sesja “World on its head” miała szereg mówców próbujących zmienić nasze myślenie co do różnych aspektów ze świata. Teddy Cruz pokazał nam miasto przyszłości; Holly Morris opowiedziała historię kobiet poprzez filmy dokumentalne, telewizję, druk i internet; Juan Pardinas poruszył temat uprzedzeń inwestorów co do Meksyku i Ameryki Łacińskiej; Trita Parsi odkrył nowe opcje rozwiązań konfliktów Iranu, Izraela i USA; Dina El Wedidi o tym jak zmieniła scenę muzyczną w Egipcie; Tania Bruguera zaprezentowała jak można przekształcić pasywnych mieszkańców w zaangażowanych obywateli; Lesley Hazleton opowiedział o nowym spojrzeniu na życie Mahometa; a May El-Khalil o tym jak zmieniła najwiekszy bieg na Bliskim Wschodzie, Beirut Marathon, w instrument pokoju.

Dziękujemy wszyskim za przybycie, Forum Przestrzenie za gościnność, oraz naszym partnerom, Aon Hewitt i Ericpol, za wsparcie.

This entry was posted in TEDxKrakówLife and tagged , . Bookmark the permalink.